• BEZPIECZNYCH WAKACJI!
          • BEZPIECZNYCH WAKACJI!

          • Jeszcze tylko odebranie jutro świadectwa i WOLNOŚĆ!!!
            Nie zapominajcie jednak o tym, że trzeba o siebie zadbać, żeby zdrowo i bezpiecznie spędzić ten piękny czas wakacji.
            Oto kilka zasad, które sprawią, że nic złego się Wam nie stanie:

            1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
            2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
            3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
            4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
            5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
            6. Nie rozmawiaj z obcymi.
            7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
            8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
            9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
            10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
            11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
            12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
            13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
            14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
            15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
            16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
            17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
            18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
            19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
            20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
            21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
            22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
            23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
            24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
            25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
        • PRZEDSZKOLE - ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2020/2021
          • PRZEDSZKOLE - ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2020/2021

          • Chociaż słońce jasno świeci,

                     Trochę smutne są dziś dzieci.

                     Choć Przedszkole żegna Was, to wakacji naszedł czas.

             

                     18 czerwca 2021 roku odbyła się Uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego 2020/2021 oraz pożegnania Starszaków. Wszystkie nasze przedszkolaki z wielkim zniecierpliwieniem oczekiwał momentu, kiedy po trudzie całorocznej pracy, dobrej zabawy, podróży po porach roku i żywiołach będą mogły udać się na zasłużony wakacyjny wypoczynek. Przygotowania do zaplanowanej na 18 czerwca uroczystości zakończenia roku były krótkie, acz bardzo intensywne.  Pod czujnym okiem wychowawczyni, w tajemnicy przed maluszkami, starszaki ćwiczyły piosenki i wierszyki, które miały uświetnić ten jakże uroczysty dzień. Wiersze recytowane z dumą i odwagą w obecności Pana Dyrektora, uświadomiły wszystkim jak szybko, miło i radośnie upłynął ten rok. Trzeba przyznać, że starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Śpiewane głośno przez nich (i troszkę przez maluszków) wesołe piosenki nawiązywały tematycznie do aktualnej pory roku i zbliżających się wakacji, po których najstarsze przedszkolaki udadzą się do szkoły. Na zakończenie wspaniałej części artystycznej, maluszki w ramach podziękowania za wspólnie spędzony czas, wyrecytowały starszakom wiersz niespodziankę. Niestety naszych kochanych maluszków nie widać na nagraniu, okazuje się ze salę mamy zbyt krótką i w kadrze nie wszyscy się nie zmieścili, a ze względów pogodowych, a raczej ze względu na tropikalną temperaturę, która w tym dniu była w naszej Sali nie ośmieliłyśmy się na ponowne ustawianie dzieci na „scenie” i niepotrzebne przedłużanie całej uroczystości, która razem z częścią artystyczną, wręczaniem dyplomów oraz zdjęciami grupowymi trwała baaardzo długo.

            Oprócz dyplomów uczęszczania do przedszkola oraz dyplomów dla absolwentów. Panie wychowawczynie z grupy młodszej przyznały jeszcze trzy dodatkowe wyróżnienia. Bartuś Kanach oraz Szymuś Gątarski otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe za sumienność, rzetelność, życzliwość i nienaganne zachowanie, natomiast Łucja Siuszko otrzymała nagrodę za „pomocną dłoń” okazywaną paniom wychowawczyniom oraz kolegom i koleżankom.

            Na naszej piątkowej uroczystości nie  zabrakło również podziękowań dla Rodziców, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc oraz zaangażowanie na rzecz przedszkola. Szczególnie dziękujemy pani Magdalenie Filipek, pani Magdalenie Gątarskiej, pani Magdalenie Wojdon – Pondo, pani Ewelinie Oleś, pani Ilonie Przydział, pani Magdalenie Machnicy, pani Justynie Grobelnej, pani Barbarze Patro oraz pani Agnieszce Zabawskiej.

            Szczególne podziękowania kierujemy również do pani Zofii Maroń -  babci Lilianki z grupy młodszej, która zaopatrzyła nasze przedszkole w fantastyczne klocki i zabawki oraz różne "przydasie" :)

            Starszakom, którzy rozpoczną nowy etap edukacji, życzymy sukcesów w zgłębianiu wiedzy, a młodszym dzieciom, które w kolejnym roku będą kształtować swoje umiejętności w naszym przedszkolu, mówimy „Do zobaczenia, odpocznijcie, zatęsknijcie, wracajcie...”

          • ORLĘTA NA STRZELNICY

          • 18 czerwca 2021 r. orlęta z naszej szkoły wzięły udział w zajęciach na strzelnicy w Ropczycach.
            Było to planowe szkolenie orląt ze szkół SP3 i SP 4 z Sędziszowa Małopolskiego oraz SP 1 z Ropczyc.
            W ramach zajęć uczestnicy mieli spotkanie z przedstawiceilem IPN w Rzeszowie - dr. Jackiem Magdoniem i oprowadzenie po miejscu pamięci i cmentarzu, na którym spoczywa Legionista Józefa Piłsudskiego; następnie,  bardziej fizycznie, odbyły się ćwiczenia z musztry i pierwszej pomocy oraz najbardziej oczekiwane  szkolenie strzeleckie z użyciem kbks .

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020 / 2021 - SZKOŁA
          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020 / 2021 - SZKOŁA

          • W związku z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi nie będzie uroczystej akademii na zakończenie roku szkolnego.

            Msza św. w intencji całej społeczności szkolnej zostanie odprawiona 24 czerwca 2021 r. /czwartek/ o godz. 18 w Kościele Parafialnym w Sędziszowie Małopolskim.

            25 czerwca 2021 r. /piątek/ wychowawcy spotkają się ze swoimi klasami,
            o ustalonej wcześniej godzinie, na rozdanie świadectw w salach lekcyjnych.

             

          • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ DZIECKA

          •  

            Jak co roku 1 czerwca w naszym przedszkolu obchodzony jest Dzień Dziecka. Zaplanowane na ten niezwykły dzień atrakcje, miały się odbyć w plenerze, tj. na stadionie Piast Wolica Piaskowa. W związku z tym od ponad tygodnia w, a już w szczególności we wtorkowy poranek wszyscy dorośli z niepokojem wpatrywali się w niebo, które pokryły ciemne chmury, a tak bardzo wyczekiwane słoneczko nie mogło „przemycić” nawet jednego, małego promyczka by rozweselić twarze dzieci oraz ich rodziców i opiekunów. Na szczęście, chwilę przed planowanym wyjściem na stadion, szare dotąd niebo pięknie się rozpogodziło i od tej chwili wiadomo było, że przygotowana dla naszych przedszkolaków niespodzianka się uda! Po zjedzonym w wielkim pospiechu śniadaniu, oraz niecierpliwym odśpiewaniu kilku letnich piosenek, nasze przedszkolaki wreszcie doczekały się informacji, że czas na zabawę właśnie się zaczyna. Ale zanim wyruszyliśmy do docelowego miejsca, wszyscy pracownicy przedszkola złożyli dzieciom życzenia z okazji ich święta, a panie wychowawczynie przypomniały o konieczności przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy na placu zabaw oraz bezpiecznego poruszania się poza terenem przedszkola. Następnie przedszkolaki w towarzystwie swoich pań i prawie wszystkich pracowników obsługi udały się na umówienie z rodzicami miejsce, gdzie ku ogromnemu zaskoczeniu i wielkiej radości maluchów na pięknie przyciętym trawniku stał wielki dmuchany krokodyl – zjeżdżalnia - główna atrakcja tegorocznego Dnia Dziecka!! Dzieci  ruszyły pędem do zabawy, wesoło piszcząc i pokrzykując z radości. Niespożyta ilość energii, jaką w tym dniu dysponowali nasi podopieczni zaskoczyła nas wszystkich. Dzieciaki bez ustanku wspinały się na szczyt zjeżdżalni żeby potem z wielkim uśmiechem zjechać na sam dół, i czekać w kolejce by po raz kolejny i kolejny móc wdrapać się na dmuchańca. W czasie, gdy, przedszkolaki wykorzystywały nadmiar swojej energii na zjeżdżalni, mamy uwijały się jak w ukropie przygotowując dla naszych milusińskich pyszny poczęstunek. I gdy już pierwszy(a było ich kilkanaście) wybuch energii został, nieco poskromiony, to dzieci zasiadły do stolików w altanie, gdzie mogły się posilić upieczonymi przez pana Marka kiełbaskami, zjeść orzeźwiającego arbuza, ugasić pragnienie owocowym sokiem, a na koniec delektować sie pysznym lodowym rożkiem, którym częstowała wszystkich przedszkolaków pani Monika – sołtys naszego osiedla. Choć wydawałoby się, że takie połączenie smakołyków może spowolnić nasze przedszkolaki, a w najgorszym wypadku mogłoby doprowadzić do jakiś rewolucji żołądkowych, nic bardziej mysiego, po zjedzeniu smakołyków dzieciaki dostały jakby zastrzyk nowej energii i z równą jak nie większą ochotą bawiły się na dmuchańcu. W trakcie naszych zabaw na osiedlowym stadionie, na naszych przedszkolaków czekała jeszcze  jedną niespodzianka, którą wraz z MGKiM przygotował Pan Burmistrz. Otóż nasze przedszkolaki odwiedziła „Wesoła Ciężarówka”, z której do naszych machali: SpangeBob, Mionionek, bałwanek Olaf (dobrze ze było chłodno to się nie roztopił) oraz Elmo. Na koniec na maluchów poleciał deszcz cukierków!

            Po tym jakże ekscytującym i obfitującym w różnorakie emocje spotkaniu przedszkolaki ponownie wróciły do zabawy.

             Dzieci były zachwycone przygotowaną niespodzianką, a pogoda? – no cóż – piękniejszej nie można sobie było na ten dzień wymarzyć, nie za ciepło nie za zimo, jak to się mówi w sam raz! Na zakończenie obchodów Dnia Dziecka, każdy przedszkolak otrzymał w prezencie kolorowego balonika, owocowy upominek oraz uwielbiane przez wszystkie dzieci bańki mydlane.

            Serdeczne podziękowania należą się Wam – Drodzy Rodzice – bez Waszego zaangażowania nie byłoby tak wspaniale!

            Szczególnie podziękowania składamy pani Magdalenie Filipek, pani Magdalenie Wojdon-Pondo, pani Ewelinie Oleś, pani Barbarze Patro,  oraz pani  Ilonie Przydział, które wszystko zorganizowały oraz czuwały nad fantastycznym przebiegiem całej imprezy!!!

             

          • Akademia Mistrzów Techniki z Politechniką Krakowską

          • 16 czerwca grupa uczniów klas IV - VI z naszej szkoły wyjechała do Krakowa, aby uczestniczyć z zajęciach projektu edukacyjnego „Akademia Mistrzów Techniki”, realizowanego przez Politechnikę Krakowską. Głównym celem projektu jest rozwój wiedzy i kompetencji w zakresie nauk technicznych i ścisłych oraz kreatywnego myślenia, współpracy w grupie i myślenia problemowego oraz innowacyjnego. Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach dodatkowych z matematyki, fizyki, robotyki i architektury, prowadzonych w atrakcyjny sposób w postaci gier i zabaw logicznych i ruchowych – szukali skarbów w wirtualnej rzeczywistości, odszyfrowywali tajne wiadomości, budowali twierdzę z klocków, pomagali więźniom i rozwijali swoją kreatywność wykorzystując nietypowe zastosowania typowych przedmiotów.

            Na koniec udało się nam też przespacerować na krakowski Rynek, zjeść lody i posłuchać hejnału z Wieży Mariackiej.

             

            Mamy nadzieję, że udział w tych zajęciach posłuży rozbudzeniu zainteresowań naukami technicznymi, ścisłymi i przyrodniczymi, rozwojowi kompetencji matematycznych, fizycznych, informatycznych, nauce twórczego i krytycznego myślenia, kształtowaniu umiejętności manualnych, rozwijaniu wyobraźni przestrzennej i myślenia projektowego, zdobywaniu wiedzy o dobrej architekturze czy przekształcaniu przestrzeni w sposób przyjazny środowisku. W tym projekcie ważne jest  także przełamywanie stereotypów w myśleniu o szkolnych przedmiotach ścisłych – jako szczególnie trudnych, bo tak wcale nie jest!

        • PRZEDSZKOLE - SPRINTEM DO MARATONU
          • PRZEDSZKOLE - SPRINTEM DO MARATONU

          • 8 czerwca dzieciaki z Publicznego Przedszkola nr 4 wzięły udział w VII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków, pod hasłem „Sprintem do maratonu”, którego celem było popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Przygotowania to tego jakże ważnego wydarzenia trwała od samego rana, dzieci z wypiekami na policzkach, co chwilę dopytywały się, „kiedy wreszcie pójdziemy na stadion”. Po zdrowym, pożywnym, sportowym śniadaniu wychowawczynie grup przybliżyły dzieciom ideę maratonu. Opowiedziały o bezpieczeństwie związanym z udziałem w imprezach sportowych oraz zasadach fair-play w sporcie i kibicowaniu. Następnie wszyscy zawodnicy przebrani w sportowe stroje udali się na stadion gdzie otrzymali numery startowe. Bieg po zdrowie, jak przystało na profesjonalną imprezę sportową, poprzedziła rozgrzewka, podczas której nasi milusińscy z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie ćwiczenia. Następnie każdy z uczestników zajął miejsce na stracie i gdy padła komenda „START”, mali maratończycy z uśmiechem na ustach ruszyli w trasę?. Łącznie w maratonie wzięło udział 26 zawodników w wieku 3, 4, 5 i 6 lat, a pokonany przez nich dystans wyniósł 1380 metrów. Po ukończonym biegu przedszkolaki otrzymały medale, pamiątkowe dyplomy oraz gromkie oklaski od kolegów i koleżanek.

            Taki rodzaj aktywności sportowej bardzo spodobał się naszym wychowankom i mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zorganizować kolejny przedszkolny maraton.

        • KOCHANA MAMO...
          • KOCHANA MAMO...

          • Kochana Mamo – zacznę zwyczajnie,

            że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:

            i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,

            wspierasz i uczysz życia w miłości.

            Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,

            gorący uśmiech podarować.

             

            Wszystkim Mamom najpiękniejsze życzenia

            – dużo zdrowia, wspaniałych pozbawionych trosk dni,

            dużo optymizmu i nadziei na przyszłość

            składają Przedszkolaki oraz cała społeczność Publicznego Przedszkola nr 4

             

        • PRZEDSZKOLE - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY
          • PRZEDSZKOLE - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY

          • 20 maja to dzień, kiedy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pszczoły. W naszym przedszkolu po raz pierwszy obchodziliśmy tak ważne dla wszystkich pszczół i ludzi święto. Niestety mamy czasy, jakie mamy i naszych przedszkolaków nie mógł odwiedzić prawdziwy pszczelarz, w związku z tym wychowawczyni maluszków po przewertowaniu fachowej literatury, obejrzeniu kilkunastu filmów o życiu pszczół oraz pracy ich opiekuna, zapoznała się z omawianym tematem i opowiedziała swoim wychowankom o życiu tych małych, a jakże pożytecznych owadów. Może nie był to w pełni profesjonalny wywód, i zakres praktycznej wiedzy wychowawczyni, też jest raczej znikomy, ale nieskromnie powiemy, że naszym maluszkom bardzo podobała się tak prelekcja i jeszcze w przez kilka dni niektórzy mówili, że w przyszłości zostaną pszczelarzem.;) Ale wracajmy już do omówienia kolejnych punktów naszych „pszczelich” zajęć. Otóż, po zapoznaniu się przez naszych przedszkolaków z teoretyczną wiedzy na temat życia pszczół, przyszła pora na bardziej tradycyjne i praktyczne działania.  Maluszki miały okazję obejrzeć przedstawienie o małej pszczółce, która zgubiła się na łące i nie mogła trafić to swojego domku – ula. Następnie przedszkolaki oglądały ilustracje i uważnie słuchały odgłosów pszczoły, by później wcielić się w ich rolę. W całym przedszkolu rozniosło się głośne „bzzzzzz…”, a przedszkolaki przekonały się, że zbieranie pyłku i nektaru to wcale nie jest łatwa praca i musiały się mocno postarać, żeby w miarę sprawnie napełnić drogocennym nektarem swój miodowy plaster. A skoro o miodzie mowa, to przecież nie mogło go zabraknąć na obchodach Dnia Pszczół. I nasze dzieciaki z ze smakiem chrupały wafelki polane tym złocistym, słodkim przysmakiem. Podczas tych zajęć przedszkolaki ćwiczyły również posługiwanie się wyrażeniami: pod, nad, obok, pomiędzy.... Maluszki przy użyciu naszego ulubionego recyklingowego materiału, czyli z rolek po papierze toaletowym wykonały przepiękne, uśmiechnięte pszczółki. A na podsumowanie tego emocjonującego i pełnego pszczelich informcji dnia, nasi milusińscy w ramach poobiedniego odpoczynku obejrzeli serial „Z kamerą wśród pszczół”, w którym pszczoła Kaja opowiadał o swojej pszczelej rodzinie, życiu w ulu i o tym, że warto w swoich ogródkach siać i sadzić miododajne kwiaty. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki wezmą sobie jej słowa do serca i posieją nasionka polnych kwiatów, zapraszając tym samym te pożyteczne owady do swoich ogrodów.

            Na zakończenie tego nieco przydługawego wywodu pragniemy podziękować dzieciom ze świetlicy szkolnej, za perfekcyjne pomalowanie wytłoczek do jajek, które posłużyły naszym przedszkolnym pszczółkom za plastry miodu.

            Dziękujemy również dobrym mieszkańcom osiedla Wolica Piaskowa za wypożyczenie niezbędnych atrybutów pszczelarza.

             

        • ZAJĘCIA W TRYBIE HYBRYDOWYM
          • ZAJĘCIA W TRYBIE HYBRYDOWYM

          • Od 17 maja 2021 r. klasy IV - VIII będą miały zajęcia lekcyjne w systemie hybrydowym ustalonym przez Dyrektora Szkoły.
            W trakcie pobytu w szkole uczniowie są zobowiązani do stosowania się do wytycznych podanych przez MEiN, MZ i GIS. 

            Ogólne zasady:

            Dystans

            • minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra.

            Higiena

            • częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

            Maseczka

            • w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami.

            Wietrzenie

            • przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw.
        • DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHWAWCZYCH
          • DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHWAWCZYCH

          • W roku szkolnym 2020/2021 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych - ustalone przez dyrektora szkoły - będą:

            25 - 27 V 2021r. /wtorek, środa, czwartek/ - egzamin VIII klasy

            4 VI 2021r. /piątek po Bożym Ciele/

            23 - 24 VI 2021r. /środa, czwartek/ dni przed zakończeniem roku szkolnego.

            Dzieci, które w tych dniach będą potrzebowały opieki, będą ją miały zapewnioną przez świetlicę szkolną.

        • PRZEDSZKOLE - CO SŁYCHAC W NASZYM ZIELONYM KĄCIKU?
          • PRZEDSZKOLE - CO SŁYCHAC W NASZYM ZIELONYM KĄCIKU?

          • Przez ostatnie tygodnie w naszym kąciku przyrody dużo się zmieniło. Codziennie rano w sali słychać wołania dzieci „Chodźcie, popatrzcie, już wypuszcza listki! Jak pięknie zielono się robi!”. Tak, tak dzięki staraniom maluszków, które systematycznie podlewały oraz obserwowały własnoręcznie wsadzone ziarenka, dzisiaj możemy cieszyć się widokiem pięknych roślinek, które niedługo maluchy zabiorą do swoich domów. Praca w kąciku przyrody nauczyła przedszkolaki odpowiedzialności, a także uzmysłowiła im, że aby coś osiągnąć trzeba w to włożyć trochę pracy, wysiłku i serca.

        • SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2020
          • SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2020

          • Sprawozdanie Finansowe składające się z bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian i informacji dodatkowej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2020 r. poz. 342)

        • PRZEDSZKOLE - KONKURS RECYTATORSKI
          • PRZEDSZKOLE - KONKURS RECYTATORSKI

          • W dniu 29 kwietnia odbyła się w naszym przedszkolu kolejna edycja konkursu recytatorskiego pt.: ,,Mali  artyści w poezji’’.

            Celem konkursu było przede wszystkim popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, mowy i dykcji, a także zachęcanie do występów publicznych, przełamywanie nieśmiałości oraz rozbudzanie wśród dzieci ambicji i woli współzawodnictwa. 

            Do konkursu przystąpiło 17 dzieci w czterech kategoriach wiekowych; trzylatki, czterolatki, pięciolatki i sześciolatki. Dzieci prezentowały wybrane przez siebie wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Uczestnicy włożyli dużo pracy i serca w przygotowanie do konkursu i opanowanie tekstu na pamięć.   

             

            Jury miało bardzo trudne zadanie i po długiej naradzie ostatecznie ustalono, że laureatami konkursu zostają:

             

            W kategorii dzieci 3-letnich:

            I miejsce – Pola Piwowar

            II miejsce – Szymon Gątarski 

            III miejsce – Oskar Siwiec

             

            W kategorii dzieci 4-letnich:

            I miejsce – Julia Filipek

            II miejsce – Liliana Machnica

            III miejsce – Bartłomiej Marć

             

            Wyróżnienie: Jan Róg, Bartłomiej Kanach, Mikołaj Pogoda

             

            W kategorii dzieci 5-letnich:

            I miejsce – Łucja Siuszko

            II miejsce – Lena Gierlak

            III miejsce – Tomasz Malski

             

            W kategorii dzieci 6-letnich:

            I miejsce – Katarzyna Kaźmierczak

            II miejsce – Julia Idzik

            III miejsce – Karolina Dziewit

             

            Wyróżnienie: Klaudia Jawor 

             

            Wszyscy uczestnicy za piękną recytację i udział w konkursie otrzymali gromkie brawa, pamiątkowe dyplomy, a także piękne nagrody.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie swoich pociech do konkursu, a dzieciom za wytrwałość w pamięciowym opanowaniu wierszy i odwagę, jaką wykazały występując przed liczną publicznością. Życzymy wszystkim Przedszkolakom dalszych sukcesów!

             

        • PRZEDSZKOLE - ZAKŁADAMY ZIELONY KĄCIK PRZYRODY
          • PRZEDSZKOLE - ZAKŁADAMY ZIELONY KĄCIK PRZYRODY

          • Do naszej małymi kroczkami zbliża się wiosna! Wszystkie przedszkolaki wiedzą, że wiosna to czas sadzenia i siania, dlatego też nasi milusińscy chętnie włączyli się do prac związanych z zakładaniem wiosennego kącika przyrody. Zanim jednak dzieci przystąpiły do pracy, dowiedziały się, czego potrzeba roślinom do prawidłowego wzrostu, jak należy o nie dbać oraz obserwowały różne rodzaje nasion. Ułożyły historyjkę obrazkową przedstawiającą etapy wzrostu roślin oraz przyozdobiły swoje doniczki tak, aby każda była wyjątkowa. Po zdobyciu niezbędnej wiedzy oraz przygotowaniu miejsca pracy, przedszkolaki były gotowe do wykonania zadania. Samodzielnie napełniały doniczki i skrzynki ziemią, aby później wrzucać do nich nasionka fasoli, rzeżuchy, astrów, pachnącego groszku oraz słoneczników. Następnie podlały swoje sadzonki i ustawiły je w ciepłym miejscu, na parapecie przedszkolnego okna. Teraz pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekt prac, o których z pewnością poinformujemy!

        • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ ZIEMI
          • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ ZIEMI

          • W piątek 23 Kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto naszej wspaniałej Planety. Jego celem było przybliżenie maluchom idei Światowego Dnia Ziemi połączone z uświadomieniem dzieciom niebezpieczeństw zagrażających Ziemi ze strony człowieka, kształtowanie właściwego stosunku do otaczającej nas przyrody ze zwróceniem szczególnej uwagi na postawy proekologiczne, a także rozumienie konieczności dbania o zasoby przyrody oraz wdrażanie do codziennej i bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska. W ramach zajęć dzieci m.in. wysłuchały wiersza Stanisława Kraszewskiego pt. „Apel do ludzi”, udział w zabawie ruchowo-naśladowczej „Leśne duszki”, a także zabawie dydaktycznej  „Dobre rady na odpady”. Zadaniem dzieci było posegregowanie „odpadów” do odpowiednich pojemników. Musimy przyznać, że nasze maluchy poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie i wiedza, jakie odpady należy wrzucić do poszczególnych kolorowych pojemników jest imponująca. Następnie przedszkolaki wzięły udział w zabawie polegającej na jak najszybszym wyzbieraniu śmieci do przygotowanych obręczy hula-hop. Radości nie było końca i ta zabawa na wyraźną prośbę naszych milusińskich musiała być powtórzona aż 4 razy!!! To był chyba najszybsz akcja sprzątająca w historii naszego przedszkola. Szkoda tylko, że sprzatanie sali, po intensywnej zabawie nie jest równie szybkie i efektywne ;) Na zakończenie maluchy wykonały doświadczenie, które celem było przedstawienie jak śmieci i różne zanieczyszczenia wpływają, na jakość wód w rzekach, morzach, oceanach i różnego rodzaju zbiornikach wodnych.

        • DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
          • DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

          • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. 

            Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

            Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

            Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. 

             

        • Powrót KL. I - III DO NAUKI STACJONARNEJ
          • Powrót KL. I - III DO NAUKI STACJONARNEJ

          • Szanowni Rodzice,

            w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki o powrocie do nauki stacjonarnej klas 1-3 z naszego województwa od 26 kwietnia 2021 r., w tzw. "systemie hybrydowym", wychowawcy tych klas, korzystając z dziennika elektronicznego Librus, 23 kwietnia 2021 r. /piątek/ przekażą informację o harmonogramie zajęć dla każdego oddziału na nadchodzący tydzień.

          • POWIATOWY KONKURS CHEMICZNY

          • W marcu odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Chemicznej, zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. dla uczniów szkół podstawowych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego.

            Celem Turnieju było umożliwienie uczniom zainteresowanym chemią sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności, jak też rozbudzenie zainteresowania chemią wśród uczniów szkół podstawowych.

            Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez:

            • Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
            • Starostwo Powiatowe w Ropczycach
            • Burmistrza Sędziszowa Młp.

            Konkurs składał się z dwóch etapów, zgłosiło się do niego 89 uczestników z 21 szkół podstawowych z terenu naszego powiatu. Etapy zostały przeprowadzone odpowiednio 23 i 30 marca.

            Z naszej szkoły brało w nim udział sześcioro uczniów: z klasy 8 Natalia Machnica i Ewelina Piszczyk, z klasy 7: Amelia Dobosz, Katarzyna Kaczor, Mateusz Machnica i Adrian Świniuch. Wszyscy zakwalifikowali się do drugiego etapu, a po zsumowaniu wyników z pierwszego oraz drugiego etapu okazało się że Natalia Machnica zdobyła wyróżnienie.

            Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zasługują na pochwałę. Dziękujemy Wam, że podjęliście wyzwanie i uzyskaliście bardzo wysokie wyniki. Serdeczne gratulacje zwłaszcza dla Natalii, która zdobyła wyróżnienie.

            Wszyscy biorący udział za zakwalifikowanie się do 2 etapu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a Natalia nagrodę – m.in. repetytorium z chemii, kubek chemika i bardzo przydatną rzecz w klasie 7 i 8 – zawieszkę na drzwi pokoju – NIE PRZESZKADZAĆ! UCZĘ SIĘ CHEMII! ;)