Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października od 1992 roku. Został zapoczątkowany jako coroczna działalność Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.
Tegoroczne hasło obchodów brzmi: Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka. Podkreśla ono, że zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka dla wszystkich ludzi. Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek jest, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. To prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia do społeczności.
Uznanie zdrowia psychicznego za uniwersalne prawo człowieka umożliwia ludziom upominanie się o swoje prawa - i o prawa osób z ich otoczenia. Jeśli ludzie nie są świadomi swoich praw człowieka, nie są w stanie ich bronić.
W naszej szkole również zwracamy uwagę na te kwestie. Podkreślamy rolę współpracy, relacji i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego. Z tej okazji na l.5 klasy 6,7 i 8 odbyły spotkanie z psychologiem, gdzie omawiano te fakty i podkreślano ich rolę w życiu człowieka. Klasa 3 uczestniczyła w zajęciach, z pedagogiem, a chętni uczniowie wykonali rysunki, powieszone w różnych miejscach w szkole. Obok gabinetu psychologa znajduje się okolicznościowa gazetka, na której zawarte są rożne porady w zakresie higieny zdrowia psychicznego, a przede wszystkim telefony i kontakty, podpowiadające, gdzie można szukać pomocy w kryzysie psychicznym.
Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większej liczby nastolatków i dzieci.Jak rodzice i opiekunowie mogą uchronić dzieci przed zaburzeniami psychicznymi i depresją:
- starajmy się słuchać dziecka i szanować jego zdanie;
- rozmawiajmy z dziećmi o problemach, o tym,co dzieje się w szkole oraz poza nią;
- obserwujmy i zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany w aktywności dziecka;
- spędzajmy jak najwięcej czasu razem,
- pomagajmy organizować czas wolny,
- ograniczmy czas dziecka przed ekranem komputera;
- pilnujmy prawidłowej higieny dnia - spania, aktywności fizycznej.
Poradnik Pacjenta: Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym? znajduje się pod linkiem:
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-jak-pomoc-dziecku-w-kryzysie-psychicznym,8482.htmlhttps://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-jak-pomoc-dziecku-w-kryzysie-psychicznym,8482.html
Najważniejsze numery podajemy Państwu i Waszym dzieciom poniżej:
800121212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania na pewno oddzwoni. Psycholodzy, pedagodzy, a także prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny również osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci. Więcej informacji: www.brpd.gov.pl/telefon-zaufania
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia":
Konsultacje w sprawie przemocy w rodzinie (dla ofiar i świadków) tel.: 800 120 002
Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki:
Telefon zaufania dla osób uzależnionych od narkotyków prowadzony przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii tel.: 800 199 990 (czynny codziennie w godzinach 16:00-21:00)
Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne:
Telefon zaufania dla osób z uzależnieniami behawioralnymi przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP tel.: 801 889 880 (czynny codziennie w godzinach 17:00-22:00)
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym:
Telefon zaufania dla osób palących prowadzony przez Narodowy Instytut Onkologii w ramach Narodowego Programu Zdrowia tel.: 801 108 108 lub (22) 211 80 15 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00)
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę - czwartek od 17.00 do 19.00) koszt połączenia jak na numer stacjonarnywg taryfy Twojego operatora telefonicznego
ITAKA - Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01. Czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00
ITAKA - Telefon Zaufania Młodych
tel. 22 484 88 04. Dyżury psychologów od poniedziałku do soboty, od 12:00 do 20:00
W razie problemów zapraszamy również do szkoły, do wychowawcy, psychologa i pedagoga szkolnego.
Pamiętajmy: Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka!