• PRZEDSZKOLE - DZIEŃ KREDKI

          • W przedszkolu wierzymy, że każde dziecko jest jak kolorowa kredka - unikatowe i pełne potencjału! Dlatego niedawno obchodziliśmy Dzień Kredki.

            To dzień, kiedy dzieci mogą wyrazić swoje pomysły i uczucia poprzez rysowanie, co rozwija ich wyobraźnię.

            Podczas tej wyjątkowej okazji dzieci miały szansę poznać różne rodzaje kredek, układając je według kolorów i wielkości. Starszaki wykorzystały kredki do nauki matematyki, układania tęczy i kształtów geometrycznych. Śpiewały piosenkę "Kolorowe kredki" i tańczyły, trzymając kredki w parach. Oprócz tego, dzieci słuchały opowiadania "Bajka o żółtej kredce" autorstwa A. Galicy. Dodatkowo, zorganizowano zabawę w segregowanie kolorów oraz kolorowanie dużych kredek ulubionymi barwami. To był dzień pełen kolorowych emocji i fantastycznej zabawy!

          • Kiermasz Słodkości | Zabawa andrzejkowa

          • W środę 29 listopada 2023 roku, w naszej szkole od samego rana można było poczuć prawdziwy klimat ostatków. Uczniowie oraz Rodzice przynosili w ogromnych ilościach pięknie wyglądające desery oraz przekąski – galaretki, ciasta, ciasteczka, burgery, pizzerinki i wiele innych, których nie sposób wymienić. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego mieli ręce oraz przerwy międzylekcyjne pełne roboty, a ich zaangażowanie oraz umiejętności współpracy były na ocenę celujący.

            W między czasie na korytarzach mogliśmy zobaczyć parę czarownic oraz kilku czarodziejów którzy dobrze się wczuli w klimat andrzejek. Dla klas 1-3 ,,Zabawa Andrzejkowa” odbyła się w trakcie zajęć na lekcji 4 i 5. Podczas zabawy dołączyli do nich koledzy i koleżanki z grupy Starszaków z przedszkola. Uczennice klasy 7 przygotowały kilka tańców dla naszych młodszych klas oraz wspólnie z nimi bawiły się.

            W wieczornych godzinach dla uczniów klasa 4-8 odbyła się dyskoteka, podczas której uczniowie świetnie się bawili i wytańczyli. Dziękujemy Panu Markowi, który zadbał o świetną muzykę, a oświetlenie sprawiło że mogliśmy się poczuć jak na prawdziwej zabawie ostatkowej.

            Dziękujemy bardzo wszystkim Rodzicom którzy zaangażowali się tego dnia zarówno w przygotowaniach do kiermaszu, jak również zadbali o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas zabawy wieczorem oraz ich bezpieczny powrót do domu. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na Fundacje Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci oraz działalność Samorządu Uczniowskiego – szczegóły zdradzimy wkrótce.

          • PRZEDSZKOLE - OGŁOSZENIE

          • Drodzy Rodzice!

            W piątek- 24 listopada obchodzimy w przedszkolu DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Prosimy, aby dzieci w tym dniu przyniosły do przedszkola swojego ulubionego, pluszowego MISIA.

          • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ JEŻA

          • 10 listopada przypada Dzień Jeża. Jest to kolejne nietypowe święto, które z wielką radością obchodzimy w naszym przedszkolu.  Ktoś powie “ZNOWU jakieś święto!”. No, i ma racje! Bo to ZNOWU kolejna okazja do tego, by w głowach kilkulatków zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego ich świata. By uczyć wrażliwości, krytycznego myślenia. Bardzo potrzeba nam takich maluchów! W przyszłości będą z nich zmieniający świat dorośli!

            Ale zanim to nastąpi, opowiemy Wam jak nasze przedszkolaki obchodziły święto, tego sympatycznego, kolczastego ssaka. A więc zacznijmy od początku. Nasi milusińscy jeżowy dzień rozpoczęli od obejrzenia filmu animowanego o życiu jeży. Następnie maluchy, miały okazję poszerzyć wiedzę na temat środowiska naturalnego, w którym żyją jeże, ich wyglądu oraz sposobu poruszania się. Dzieci dowiedziały się ile i jak długie są kolce jeży, co jest ich przysmakiem oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieciaki uczestniczyły w zabawach logopedycznych – „Mały jeż, śmieszny zwierz”, tańcach i pląsach –„Kolczasty jeż”, oraz w ulubionej zabawie naszych milusińskich „Na dywanie siedzi jeż”.  Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną „Mój przyjaciel jeż”, która teraz zdobi naszą przedszkolną galerię.

            Na zakończenie „jeżowego dnia” dzieci wyszły do ogrodu przedszkolnego, żeby przygotować dla jakiegoś zbłąkanego jeżyka miejsce do zimowania. W tym celu przedszkolaki odnalazły w naszym ogrodzie zaciszne miejsce, następnie na mięciutkim kopczyku z liści ustawiły domek dla jeży, dodatkowo okryły go liśćmi, żeby kolczastym lokatorom było w zimie cieplutko. Mamy nadzieję, że jakiś sympatyczny jeżyk skorzysta z naszej gościny. Jeśli nie w tym, to może w następnym roku. W każdym razie jeżykowa willa czeka, a przedszkolaki wraz z paniami serdecznie zapraszają:)

          • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          • W dniu 08.11.2023r. odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęto od uroczystego wprowadzenia Flagi Państwowej i wspólnego odśpiewania hymnu. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki patriotyczne, w ten sposób składając hołd bohaterom tamtych czasów.  Cała społeczność szkolna w galowych strojach, chętnie włączyła się w pielęgnowanie naszej tożsamości i wartości patriotycznych.

          • BIOLOGIA W KLASIE 5 - POZNAJEMY KOMÓRKI

          • Klasa 5 poznawała na biologii budowę komórki. Chętni uczniowie mogli zrobić w domu model dowolnej komórki i przynieść go do szkoły dla zaprezentowania kolegom. Ta aktywność ma miejsce co roku, ale zawsze pojawiają nowe, ciekawe i zaskakujące projekty. W tym roku był model foliowej komórki bakteryjnej, komórki z plasteliny, modele 3d z wykorzystaniem styropianowych kulek i inne kreatywne pomysły. Wszystkim, którym się chciało zrobić coś ponad to, co konieczne – gratulujemy i dziękujemy.

          • SEJMIK EKOLOGICZNY w ZSA-T w ROPCZYCACH

          • Po raz pierwszy Sejmik Ekologiczny w Zespole Szkół Agro – Technicznych w Ropczycach odbył się 7  lat temu. Uczniowie klasy ósmej, jak co roku, mieli przyjemność w nim uczestniczyć.

            „O tym, że oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Na ważkość tego problemu wskazuje chociażby fakt, iż ustanowiony został Dzień Czystego Powietrza, który obchodzony jest każdego roku 14 listopada” – tak w pierwszych słowach swojego wystąpienia mówił uczeń prowadzący Sejmik.

            Podczas wykładu dr inż. Marty Pisarek dowiedzieliśmy się o zanieczyszczeniach, jakie nam zagrażają, poznaliśmy rośliny oczyszczające powietrze oraz antysmogową dietę.

            W związku z obchodami Dnia Czystego Powietrza pomysłodawcy Sejmiku zorganizowali wśród uczniów klas ósmych szkół podstawowych konkurs na najlepszą prezentację multimedialną  pod tytułem „ Na tropie czystego powietrza”. Nasza uczennica Julia Drwal zajęła w tym konkursie 2 miejsce i jako laureat zaprezentowała swoją pracę na forum zgromadzonych gości.

            Następnie uczestnicy spotkania skorzystali z okolicznościowego poczęstunku oraz wzięli udział w warsztatach florystycznych i geodezyjnych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

          • CO SŁYCHAĆ U ŚWIETLIKÓW?

          • Świetliki czyli podopieczni świetlicy. Gdy na dworze słońce świeci, warto poszaleć na placu zabaw. Trochę promieni i świeże powietrze zawsze pomaga w zabawie, a jeśli jeszcze można zbierać, rozrzucać i przesypywać w różne miejsca złoto - brązowe opadłe liście klonów i jesionów, to radość jest trudna do opisania.

          • Z WIZYTĄ W BIESZCZADACH

          • W dniach 26-27 października odbyła się wycieczka w ramach programu ,,Poznaj Polskę”. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu oraz organizacyjnemu Rady Rodziców naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas VI – VIII.

            Mieliśmy okazję zwiedzić zamek w Korczynie, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Złożyliśmy wizytę w klasztorze SS. Nazaretanek w Komańczy (miejsce internowania Ks. Kardynała S. Wyszyńskiego), odwiedziliśmy zamek Kamieniec w Odrzykoniu, spacerowaliśmy po zaporze w Solinie. Bawiliśmy się wspólnie przy wieczornym ognisku. Bardzo miło spędziliśmy razem czas, poznaliśmy dziedzictwo historyczne i kulturowe Podkarpacia.

          • PRZEDSZKOLE - PAŹDZIERNIKOWI JUBILACI

          • W mijającym miesiącu naszą ,,urodzinową uwagę” skupiliśmy na październikowych jubilatach a byli nimi: Maksiu, Blanka oraz Szymon.

            Do nich wszystkich skierowaliśmy nasze ciepłe życzenia, urodzinowy ,,Sto lat”, uściski i wspólną zabawę. Rodzice naszych solenizantów zadbali o nasze słodkie apetyty, serwując nam smakowite słodkie pyszności.

            Kochani Solenizanci, raz jeszcze życzymy Wam samego dobra i radości. Kolorowego życia. Bądźcie szczęśliwi i uśmiechnięci!!!

          • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ BEZ SKARPETEK

          • Dzień bez skarpetek to święto, które ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to, by dbać o stopy. Pomagają w tym wszelkie ćwiczenia wykonywane bosymi stopami, które według specjalistów są bardzo zdrowe. Dzieci z naszego przedszkola z również przyłączyły się do obchodów tego święta i zdjęły swoje skarpetki.

            Dzień bez skarpetek stał się on okazją do zabaw sensorycznych. Zanim jednak tak się stało, odbyła się uroczysta prezentacja wszystkich skarpet, by następnie się z nimi pożegnać i przystąpić do udziału w przygotowanych niespodziankach. Następnie dzieci wyruszyły w daleką podróż pociągiem, gdzie mogły zatrzymać się na stacji Skarpetkowo. Obchody naszego dnia bez skarpetek rozpoczęliśmy od krótkiej gimnastyki stóp, a potem to już samo poszło. Nawet nie trzeba było wiele tłumaczyć. Dzieciaki z uśmiechami na twarzy przemierzały na bosaka tor przeszkód połączony ze ścieżkę sensoryczną. W pojemnikach sensorycznych znalazły się – groch, liście, igły sosnowe, wata, szyszki, mech. Przedszkolaki przechodząc kilkukrotnie przygotowany przez panie tor rozwijały zmysł równowagi, sprawność motoryczną i zmysł dotyku. Ten dzień był okazją do zdobycia nowych doświadczeń w obserwowaniu, eksperymentowaniu, odkrywaniu świata i tego, co nas otacza. Pracowaliśmy na zmysłach, ćwiczyliśmy koordynację ruchową i percepcję dotykową, czyli to, co lubimy najbardziej.

          • Światełko dla Łyczakowa 2023

          • 186 białych i czerwonych lampionów zebraliśmy przez dwa dni w naszej Szkole. Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców włączyliśmy się w akcję TV Rzeszów i nasz wkład zapłonie na grobach Polaków, których szczątki spoczęły za wschodnią granicą.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października 2023 r. obchodziliśmy wyjątkową rocznicę 250 powstania Komisji Edukacji Narodowej.

            14 października 1773 r., podczas obrad Sejmu, przyjęto opracowany przez Hugona Kołłątaja wstępny projekt "Komissyi nad edukacją młodzi szlacheckiej dozór mającej". Projekt zakładał dostęp do edukacji dla zdolnych przedstawicieli każdego stanu. Dokonał się wówczas przełom mentalno – prawny, bowiem rewolucyjne cele KEN zakładały możliwość nauki dla dziewcząt. Komisja od początku działała zgodnie, jednogłośnie i ponad podziałami. Głównym celem Komisji Edukacji Narodowej stała się reforma nauczania ,,aby młódź nabyła na wiek dalszy potrzebne światła, które by ją kierowały w życiu prywatnym i w życiu publicznym do zupełnego wykonania, co powinien człowiek, chrześcijanin i obywatel, aby i sobie u drugim stał się pożytecznym".

            Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia!

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Do obchodów przygotowaliśmy się troszkę wcześniej, aby ten dzień uczcić.

            W związku z tym nauczyciele języków obcych zorganizowali konkurs na pracę plastyczno – lingwistyczną. W konkursie należało przedstawić śniadanie w krajach europejskich. Nagrodę główną zdobył Tymoteusz Chełpa z klasy IV, przedstawiając typowe śniadanie w Szwajcarii wraz z opisem w języku angielskim. Na lekcjach ćwiczyliśmy wyrażenia związane z nazwami krajów w języku obcym oraz jakiej narodowości jesteśmy. W tych ćwiczeniach pomogła nam gazetka z nazwami, które uczniowie mogli losować i sprawdzać swoją wiedzę.

            Dzień przed tym nietypowym świętem, przewodniczący klas losowi flagi, w których barwach mają przyjść ubrani uczniowie poszczególnych klas: klasa I – Wielka Brytania, klasa II – Irlandia, klasa III – Portugalia, klasa IV – Francja, klasa V – Hiszpania, klasa VI – Włochy, klasa VII – Niemcy, klasa VIII – Polska. Uczniowie po raz kolejny nie zawiedli nas swoją kreatywnością, w wyborze strojów, barw oraz prezentacji flag poszczególnych krajów.

            Wszystkie działania podjęte z inicjatywy Europejskiego Dnia Języków Obcych miały na celu przybliżenie kultury i zwyczajów krajów europejskich oraz zachęcenie do nauki języków obcych.

          • DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października od 1992 roku. Został zapoczątkowany jako coroczna działalność Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

            Tegoroczne hasło obchodów brzmi: Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka. Podkreśla ono, że zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka dla wszystkich ludzi. Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek jest, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. To prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia do społeczności.

            Uznanie zdrowia psychicznego za uniwersalne prawo człowieka umożliwia ludziom upominanie się o swoje prawa - i o prawa osób z ich otoczenia. Jeśli ludzie nie są świadomi swoich praw człowieka, nie są w stanie ich bronić.

            W naszej szkole również zwracamy uwagę na te kwestie. Podkreślamy rolę współpracy, relacji i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego. Z tej okazji na l.5 klasy 6,7 i 8 odbyły spotkanie z psychologiem, gdzie omawiano te fakty i podkreślano ich rolę w życiu człowieka. Klasa 3 uczestniczyła w zajęciach, z pedagogiem, a chętni uczniowie wykonali rysunki, powieszone w różnych miejscach w szkole.  Obok gabinetu psychologa znajduje się okolicznościowa gazetka, na której zawarte są rożne porady w zakresie higieny zdrowia psychicznego, a przede wszystkim telefony i kontakty, podpowiadające, gdzie można szukać pomocy w kryzysie psychicznym.

            Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większej liczby nastolatków i dzieci.Jak rodzice i opiekunowie mogą uchronić dzieci przed zaburzeniami psychicznymi i depresją:

            • starajmy się słuchać dziecka i szanować jego zdanie;
            • rozmawiajmy z dziećmi o problemach, o tym,co dzieje się w szkole oraz poza nią;
            • obserwujmy i zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany w aktywności dziecka;
            • spędzajmy jak najwięcej czasu razem,
            • pomagajmy organizować czas wolny,
            • ograniczmy czas dziecka przed ekranem komputera;
            • pilnujmy prawidłowej higieny dnia - spania, aktywności fizycznej.

            Poradnik Pacjenta: Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym? znajduje się pod linkiem:

            https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-jak-pomoc-dziecku-w-kryzysie-psychicznym,8482.htmlhttps://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-jak-pomoc-dziecku-w-kryzysie-psychicznym,8482.html

            Najważniejsze numery podajemy Państwu i Waszym dzieciom poniżej:

            800121212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania na pewno oddzwoni. Psycholodzy, pedagodzy, a także prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny również osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci. Więcej informacji: www.brpd.gov.pl/telefon-zaufania

            Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym

            tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

            Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

            tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

            Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia":

            Konsultacje w sprawie przemocy w rodzinie (dla ofiar i świadków) tel.: 800 120 002 

            Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki:

            Telefon zaufania dla osób uzależnionych od narkotyków prowadzony przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii tel.: 800 199 990 (czynny codziennie w godzinach 16:00-21:00)

            Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne:

            Telefon zaufania dla osób z uzależnieniami behawioralnymi przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP tel.: 801 889 880 (czynny codziennie w godzinach 17:00-22:00)

            Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym:

            Telefon zaufania dla osób palących prowadzony przez Narodowy Instytut Onkologii w ramach Narodowego Programu Zdrowia tel.: 801 108 108 lub (22) 211 80 15  (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00)

            Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

            tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę - czwartek od 17.00 do 19.00) koszt połączenia jak na numer stacjonarnywg taryfy Twojego operatora telefonicznego

            ITAKA - Antydepresyjny telefon zaufania

            tel. 22 484 88 01. Czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00

            ITAKA - Telefon Zaufania Młodych

            tel. 22 484 88 04. Dyżury psychologów od poniedziałku do soboty, od 12:00 do 20:00

            W razie problemów zapraszamy również do szkoły, do wychowawcy, psychologa i pedagoga  szkolnego.

            Pamiętajmy: Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka!

          • PRZEDSZKOLE - WAKACYJNI I WRZEŚNIOWI JUBILACI

          • W mijającym miesiącu naszą ,,urodzinową uwagę” skupiliśmy nie tylko na wrześniowych jubilatach czyli na Milence, Anastazji, Szymonie B., Igorze B., ale także na Wiktorii, Poli, Patryku i Natalce którzy swe urodziny obchodzili podczas wakacji.

            Do nich wszystkich skierowaliśmy nasze ciepłe życzenia, urodzinowy ,,Sto lat”, uściski i wspólną zabawę. Rodzice naszych solenizantów zadbali o nasze słodkie apetyty, serwując nam smakowite słodkie pyszności.

            Kochani Solenizanci, raz jeszcze życzymy Wam samego dobra i radości. Kolorowego życia. Bądźcie szczęśliwi i uśmiechnięci!!!

        • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ CHŁOPAKA
          • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ CHŁOPAKA

          • Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola o urodzinach czy imieninach. Również ważne jest, więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym roku święto chłopców obchodziliśmy pod hasłem: ,,Dzień chłopaka na sportowo". Chłopcy z naszego przedszkola bardzo lubią zajęcia sportowe, dlatego zrodził się taki pomysł, by w taki właśnie sposób przeprowadzić ich święto  Tak było i w tym roku. Dziewczynki przy pomocy wychowawczyń przygotowały dla chłopców wiele atrakcji. Były życzenia, upominki i dobra zabawa. Chłopcy zostali poddani „wielkiej próbie” sprawności, wiedzy i umiejętności. Wszyscy spisali się na medal.. Po licznych konkursach i tańcach czekał na wszystkich poczęstunek. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

            Serdecznie dziękujemy mamom z Rady Rodziców za przygotowanie fantastycznych upominków dla naszych „Super chłopaków” :) dodatkowo dziękujemy pani Paulinie, mamie Oskara i Igora za pyszne czekoladowe babeczki.