W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 6 z ogromnym zaangażowaniem brała udział w całorocznej, ogólnopolskiej innowacji dydaktyczno-wychowawczej o charakterze metodyczno-organizacyjnym pod tytułem „Zachwycający świat zwierząt”.
Ze względu na znaczne zróżnicowanie indywidualnych uzdolnień i zainteresowań dzieci nauczanie zorganizowane w systemie klasowo-lekcyjnym nie zawsze jest w stanie optymalnie wykorzystać możliwości każdego ucznia. W klasie są dzieci, którym nie wystarcza wiedza zdobyta w czasie lekcji, takie, które mają “głód wiedzy”, własne pasje, chęć działania, czasem w wąskiej dziedzinie.
Jedną z możliwości zaspokojenia takich potrzeb jest rozwijanie własnych zainteresowań w ramach dodatkowych zadań otrzymanych od nauczyciela i realizowanych pod jego kierunkiem.
W związku z tym nadrzędnym celem innowacji było rozwijanie i poszerzanie zainteresowań i uzdolnień poznawczych uczniów, pogłębianie ich wiedzy biologicznej oraz kształcenie postawy kreatywnych badaczy. Dodatkowo chodziło o rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów, poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności uczniów w obszarze nauk biologicznych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz podniesienie jakości i efektywności kształcenia w zakresie biologii. Uczniowie uczestniczący w innowacji odkrywali i rozwijali swoje zainteresowania i umiejętności, pogłębia swoją wiedzę, planowali i robili obserwacje w terenie otaczającego nas środowiska przyrodnicze, rozpoznawali i nazywali wybrane organizmy zwierzęce a przede wszystkim spędzali czas wolny w alternatywny sposób rozwijając swoje zainteresowania i uzdolnienia ze świadomością życiowej użyteczności wiedzy i umiejętności nabywanych w szkole
Metody, jakimi pracowali to korzystanie z internetowych zasobów edukacyjnych udostępnionych przez nauczyciela i samodzielnie znalezionych w sieci, prezentowanie zdobytych wiadomości i wyników prowadzonych obserwacji terenowych, indywidualne prowadzenie i dokumentowania obserwacji przyrodniczych w najbliższym otoczeniu.
Wszystkie te założenia, cele i formy pracy nasi uczniowie wypełnili wzorowo. Mogliśmy podziwiać mnóstwo prac, modeli, wytworów internetowych wykonanych podczas całego roku szkolnego.
Za wkład pracy włożony w całoroczne zajęcia nasza szkoła otrzymała okolicznościowy dyplom, a uczniowie świetne oceny, ale przede wszystkim możliwość poszerzenia własnych horyzontów i wiedzy naukowej. Innowacja bardzo się szóstoklasistom podobała, o czym świadczą określenia z anonimowej ankiety przeprowadzonej na zakończenie zajęć, takie jak: dodatkowe oceny, lapbooki lub inne prace zamiast sprawdzianów, fajny klimat na lekcjach, ciekawe pomoce na półkach (projekty służyły jako pomoce naukowe), ciekawe tłumaczenie, makiety zwierząt, dobre oceny za pracę na lekcjach, ciekawe filmy i inne materiały z internetu, pomoc w zrozumieniu tematu, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, większa chęć do nauki, nauka z kolegami, łatwiejsze zapamiętanie informacji, fajna zabawa, wspólne spędzanie czasu.
Zapraszamy do galerii, aby obejrzeć niektóre prace. Serdecznie gratuluję wszystkim zaangażowanym i bardzo dziękuję za całoroczną, wytężoną pracę.
Nauczyciel biologii Jolanta Skóra