• PRZEDSZKOLE - POWITANIE JESIENI
          • PRZEDSZKOLE - POWITANIE JESIENI

          • 20 września na zajęciach powitaliśmy jedną z najpiękniejszych pór roku. Tego dnia odwiedziła nas Pani Jesień, która zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Tańczyliśmy i rozwiązywaliśmy jesienne zagadki. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat grzybów. Już teraz każdy z nas wie, że nie wolno zbierać grzybów trujących i tych których nie znamy. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie nudna i zimna, ale ciepła i bogata w jesienne skarby!

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          • 20 września, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To młode święto, bo obchodzone zaledwie od kilku lat. Oficjalnie uchwalone zostało przez Sejm 13 września 2013 r., aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci. 

            Pracownicy naszego przedszkola także nie zapomnieli o swoich podopiecznych. Ten jakże uroczysty dzień rozpoczął się od zaśpiewania piosenki pt. Wesołe przedszkole. Następnie były życzenia, tańce i konkursy z balonami, zabawy z chustą animacyjną. Na zakończenie zabawy każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę. Mamy nadzieję, że obchody tego święta dostarczyły dzieciom wiele radości i wrażeń

        • PRZEDSZKOLE - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
          • PRZEDSZKOLE - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          • 15 września nasze przedszkolaki wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.

            Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

            Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.

            Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce,  bombkę choinkową, kolorową kulę czy piłkę.

            Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się też przy piosence o kropce i braliśmy udział w zabawie z „Twistem” śladem kropek.

            BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

        • PIERWSZY DZIEŃ W NOWYM ROKU PZREDSZKOLNYM
          • PIERWSZY DZIEŃ W NOWYM ROKU PZREDSZKOLNYM

          •  

            CZAS DO PRZEDSZKOLA

            Kończy się lato, kończą wakacje
            Rozpoczynamy nowe atrakcje
            Gry i zabawy śpiewy i tańce
            Naukę języków, ruchowe harce
            Wycieczki w plener, zabawy w ogrodzie
            Cały rok szkolny, przy dobrej pogodzie
            Koledzy w grupie śmieją się do siebie
            Pani najlepsza, wita już Ciebie
            Lalki i wózki, misie, piłeczki
            Przeróżne książki, a w nich bajeczki
            Klocki w szufladach posegregowane
            Wyglądają dzieci, chcą być układane
            Samochody na półkach, obok garaże
            Gotowe do jazdy i nowych wrażeń
            Gry, puzzle, karty cierpliwie czekają
            Do pracy przy stole Dzieci zapraszają
            W kuchni już błyszczą nowiutkie garnki
            Czajnik nalewa wodę w filiżanki
            Grają wesoło wszystkie instrumenty
            Byś nie był smutny tylko uśmiechnięty
            W ruch pójdą kredki i czyste karteczki
            Ty narysujesz piękne obrazeczki
            Kolorowe farby też do pracy chętne
            By malować z Tobą czarodziejskim pędzlem
            Będzie zabawa, będzie nauka
            I dla starszaka, średniaka i malucha
            Rozpoczynamy Przedszkolny Rok
            Przygoda czeka na Ciebie, co krok
            Opowiesz mamie, gdy wrócisz do domu
            Co dziś nowego było w przedszkolu.

             

            Witamy wszystkie dzieci w naszym przedszkolu!

            Życzymy samych radosnych chwil spędzonych na wspólnej zabawie i nauce.

          • ORLĘTA W BIESZCZADACH

          • 7 I 8 października 2022 r. reprezentacja orląt z naszej Szkoły uczestniczyła w wyjeździe turystyczno - integracyjnym w Bieszczady. Strzelcy z JS 2051 z Sędziszowa Małopolskiego, Orlęta z SP1, SP2, SP3, SP4 oraz SP 1 z Ropczyc wypełnili dwa autokary i wczesnym rankiem ruszyli na podbój naszych, podkarpackich gór. Najpierw była krótka wizyta w Komańczy w Klasztorze Sióstr Nazaretanek, gdzie był internowany Kardynał Stefan Wyszyński, następnie przejazd do Roztok Górnych, skąd zaczynała się turystyczna trasa na górę Jasło.
            Mozolnemu wspinaniu się towarzyszyła niepowtarzalna kolorystyka polskiej jesieni i dobre towarzystwo. Wszyscy dzielnie pokonywali kolejne metry przewyższenia, aby osiąnąć cel wycieczki; w punktach widokowych podziwialiśmy rozległe panoramy i pozornie wcale nie tak odległe pasma górskie pokryte złoto - miedzianymi bukami. Po godnym strzelców i orląt wymagającym zejściu, w którym niejeden but i skarpetka zmieniły barwę na błotnistą, zapakowaliśmy się do autokarów i pomknęliśmy do miejsca noclegowego w Jabłonkach. Na koniec dnia obiadokolacja, toaleta i ognisko dopełniły plan wyjazdu. 
            W sobotę obudził nas kolejny piękny i słoneczny ranek - po śniadaniu podjechaliśmy do nieodległych Nowosiółek, gdzie znajduje się Prywatne Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie "Knieja". Tym razem przyrodę Karpat poznawaliśmy z opowieści doświadczonego pasjonata i poprzez bezpośredni kontakt z jego eksponatami. Po zakupie pamiątek ruszyliśmy do Zagórza. Tam, po krótkim spacerze, dotarliśmy do malowniczych ruin Klasztoru Karmelitów Bosych. Wejście na wieżę widokową, myszkowanie w ruinach, sesja zdjęciowa i znów można zasiąść w wygodnym autokarze. Tym razem celem był Sanok i obowiązkowy punkt większości wycieczek szkolnych...
            Jeszcze w pełni popołudnia pażdziernikowego dnia szczęśliwie dotarliśmy do mety - parkingu przy Kościele pw. Miłosierdzi Bożego, gdzie stęsknieni rodzice odbierali uśmiechnięte i trochę zmęczone pociechy.

             

        • Wizyta w Zespole Szkół Agro – Technicznych w Ropczycach
          • Wizyta w Zespole Szkół Agro – Technicznych w Ropczycach

          • 27 września obchodziliśmy Światowy Dzień Rzek. Święto zostało ustanowione w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby zwiększać społeczną świadomość w kwestii roli i wartości rzek.

            Z tej okazji 28 września w Zespole Szkół Agro – Technicznych w Ropczycach odbył się Sejmik Ekologiczny, na który zostali zaproszeni m.in. uczniowie naszej szkoły z klasy 8.

            Na początku odwiedziliśmy  warsztaty szkolne. W tym miejscu gości powitał dyrektor szkoły - pan Bogusław Wojnowski. Z kolei kierownik szkolenia praktycznego, pan Marek Kaczor, zaprezentował gościom  bazę dydaktyczną warsztatów szkolnych i opowiedział o szkoleniu praktycznym.

            Później udaliśmy się do szkoły, gdzie zostaliśmy zapoznani przez p. Magdalenę Charchut z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023.

            Kolejnym punktem spotkania był wykład dr inż. Marty Pisarek, która z wielką pasją opowiadała o deszczowym ogrodzie i sposobie gromadzenia wody w przydomowym ogródku. Wysłuchaliśmy także wykładu o zanieczyszczeniu środowiska - wód i gleb - przygotowanego specjalnie na tę okazję przez Milenę Bocheńską (uczennicę klasy II TŻ) oraz Huberta Jaworskiego (ucznia klasy II TI). Warto dodać, że są to nasi starsi koledzy - byli uczniowie naszej szkoły.

            Podczas spotkania chętni uczniowie wzięli udział w konkursie ekologicznym „Kropla wiedzy o wodzie”, w którym drugie miejsce zajęła nasza koleżanka – Gabriela Bączkowska.

            Podczas spotkania nie mogło zbraknąć potraw i deserów przygotowanych przez p. Agnieszkę Magryś  wraz z uczniami  klasy II w zawodzie cukiernik. Tym razem serwowano sałatkę pod musztardową pierzynką w towarzystwie  rukoli, pomidorków koktajlowych  i sera feta. Na deser podano  malinową chmurkę, rurki z kremem cytrynowym oraz babeczki z kremem budyniowym.

            Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na bardzo udane spotkanie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu.

        • KONKURS WIEDZY O PIŁCE NOŻNEJ
          • KONKURS WIEDZY O PIŁCE NOŻNEJ

          • Ministerstwo Edukacji i Nauki 

            serdecznie zaprasza do udziału w konkursie wiedzy o piłce nożnej - „Poznaj Polskę na sportowo”. Konkurs adresowany jest do uczniów w wieku od 6 do 19 lat. Do wygrania ciekawe nagrody m.in. zaproszenia na mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej na PGE Narodowym w Warszawie.

            Konkurs składa się z trzech etapów:

            Etap I (online) rozgrywany jest do 5 października 2022 r. – aby wziąć w nim udział uczeń powinien rozwiązać quiz online na stronie www.laczynaspilka.pl/quiz wybierając właściwą kategorię wiekową. Po zakończeniu quizu należy podać e-mail rodzica lub opiekuna prawnego na który wysłany zostanie mail z linkiem do formularza rejestracyjnego. Quiz można wypełniać dowolną liczbę razy i rejestrować dowolną liczbę wyników. Zwycięzcami tego etapu będzie 25 chłopców i 25 dziewczynek z najlepszym wynikiem w swoim województwie w swojej kategorii wiekowej. Zwycięzców zaprosimy do finałów wojewódzkich!

            Etap II (wojewódzki) będzie rozgrywany stacjonarnie od 10 października do 7 listopada 2022 r. i wezmą w nim udział zwycięzcy etapu I. Na zwycięzców tego etapu czekają dwa zaproszenie do Warszawy na mecz reprezentacji Polski na PGE Narodowym w dniu 16 listopada 2022 r. oraz udział w wielkim finale konkursu.

            Etap III (Wielki Finał) odbędzie się 17 listopada 2022 r. w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie. Wielki Finał zostanie rozegrany w formacie Wielkiego Testu Wiedzy w programie telewizyjnym na żywo.

            Szczegóły dotyczące zasad konkursu znajdują się w Regulaminie Konkursu. Pomocne w udzieleniu prawidłowych odpowiedzi będą przygotowane materiały historyczne opublikowane w Bibliotece Piłkarstwa Polskiego

        • WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE!
          • WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE!

          • 16 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 29 edycji akcji „Sprzątanie Świata- Polska 2022 pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”. Co roku dołączamy do tej akcji, tym przywracaniem porządku w naszym otoczeniu zajęły się klasy 1, 4 i 6. Klasa 1 posprzątała podwórko szkolne, a 4 i 6 wyruszyły na stadion. Wszystkie te okolice są „nasze” – tam się uczymy, bawimy, gramy, więc i śmieci tam się znajdujące też są nasze – więc trzeba było je pozbierać.

            Uczniowie wiedzą, że kształtowanie właściwej postawy należy rozpocząć od najmłodszych lat, a przede wszystkim od samych siebie i zadbać o najbliższe nam środowisko. „Uzbrojeni” w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady z wielkim zaangażowaniem porządkowali cały teren.

            Była to lekcja proekologiczna w terenie, połączona z rekreacją i ruchem na świeżym powietrzu. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

            PAMIETAJ! Mamy tylko jedną Ziemię, więc „OKAŻ KULTURĘ I CHROŃ NATURĘ”.

            Na zdjęciach efekt naszej wyprawy – oby co roku był mniejszy!

        • SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
          • SPOTKANIE ORGANIZACYJNE

          • 22 września 2022r. (czwartek)  odbędą się spotkania organizacyjne z wychowawcami, rozpoczęcie o  godzinie 16.00. Serdecznie Państwa zapraszamy.

        • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022 / 2023
          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022 / 2023

          • Podobnie jak ponad 3,5 mln innych uczniów szkół podstawowych w całej Polsce, 1 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św., po której 23 pierwszaków złożyło ślubowanie i zostało pasowanych przez Dyrektora na uczniów naszej Szkoły. Po tej niezapomnianej chwili nowi uczniowie otrzymali od rodziców upominki i wzięli udział w sesji zdjęciowej, a pozostali udali się do swych klas na spotkania z wychowawcami.
             

            Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego!
             

        • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          • Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostanie odprawiona na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Sędziszowie Małopolskim 1 września 2022 o godz. 9.00.

            Po nabożeństwie spotkanie z dyrektorem Szkoły i wychowawcami poszczególnych klas.

            Dobrego nowego roku szkolnego!

        • PRZEDSZKOLE -WYPRAWKA
          • PRZEDSZKOLE -WYPRAWKA

          • "MALUSZKI" - dzieci 3,4,5 letnie

            Ubrania:

            • kapcie zapinane na rzepy lub na gumkę - najlepiej z podeszwą antypoślizgową
            • komplet ubranek na przebranie na wypadek zabrudzenia czy zmoczenia (spodnie, bluzka, majteczki, skarpetki itp.), który należy zostawić w szatni – ubrania należy uzupełniać na bieżąco.
            • worek na pobrudzone ubranko / bieliznę;

            Wszystkie ubrania prosimy podpisać!

             

            Artykuły higieniczne:

            • chusteczki higieniczne wyciągane z pudełka  - 5 op. po 100 szt.
            • papier toaletowy – 4 szt.
            • mydło w płynie – 1 szt.
            • paczka chusteczek nawilżanych dla dzieci – 1 opakowanie

            Artykuły papiernicze:

            • ryza papieru ksero

             

            "STARSZAKI" - dzieci 5-6 letnie

            Ubrania:

            • kapcie zapinane na rzepy lub na gumkę - najlepiej z podeszwą antypoślizgową
            • strój gimnastyczny (biała koszulka +granatowe/czarne spodenki) w woreczku materiałowym
            • Odzież zamienną na wypadek zabrudzenia czy zmoczenia (spodnie, bluzka, majteczki, skarpetki), który należy zostawić w szatni – ubrania należy uzupełniać na bieżąco.

            Wszystkie ubrania prosimy podpisać!

            Artykuły higieniczne:

            • chusteczki higieniczne wyciągane z pudełka  - 5 op. po 100 szt.
            • papier toaletowy 4 szt.
            • mydło w płynie 1 szt.

            Artykuły papiernicze:

            • teczka papierowa na prace plastyczne
            • ryza papieru ksero

             

            Wprawka Plastyczna

            Prosimy, aby nie kupować wyprawki plastycznej dla dzieci. Zostanie ona zakupiona przez wychowawców grup, identyczna dla każdego dziecka. Koszt wyprawki 50,00 zł od dziecka za pierwszy semestr. Wyżej wymienioną kwotę można wpłacać u wychowawców grup do 16.09.2022r.

             

            Kwestia kart pracy oraz innych pomocy zostanie ustalona z nauczycielkami poszczególnych grup podczas pierwszego spotkania z rodzicami, na które już dziś serdecznie zapraszamy:)

          • PIERWSZE DNI I TYGODNIE W PRZEDSZKOLU

          • Rodzice odgrywają niebagatelną rolę w przygotowywaniu dziecka do pójścia do przedszkola. Każdemu z nas zależy na tym, by dziecko czuło się w przedszkolu dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Jeśli pozytywnie nastawimy dziecko do nowego etapu w życiu, sami będziemy mieli lepsze samopoczucie, obserwując jak bardzo cieszy się ono na myśl o nowym dniu w przedszkolu, spotkaniu z rówieśnikami i nauczycielami. Dzięki temu nauczymy malucha również samodzielności i damy mu możliwość szerszego poznania świata, niż sami bylibyśmy w stanie zapewnić.

             

            Kupujcie razem z dzieckiem wyprawkę przyszłego przedszkolaka.

            Jeśli dziecko samo wybierze kapcie, kolorowe kredki czy też woreczek na rzeczy, wtedy przychodząc do przedszkola we wrześniu będzie miało coś swojego, co do niego należało wcześniej i będzie mu łatwiej, choć to tylko przedmioty.

             

            Pozwalajcie dziecku oglądać wszystko, co wspólnie kupiliście, tyle razy, ile zechce.

            Oglądanie można zamienić w zabawę; można opowiadać dziecku, do czego te przedmioty będą mu służyły.

             

            Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko w miarę dokładnie: nie mów „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice ją kończą. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po obiedzie”. To dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki.

            Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA!

             

            Nie okazuj negatywnych emocji

            Nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że maluch płacze. Takie zachowania są u dziecka rozpoczynającego funkcjonowanie poza środowiskiem rodzinnym zupełnie normalne!  Kiedy zobaczy, że rodzic czuje się niepewniew sytuacji pozostawiania swej pociechy w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.

             

            Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre.

            Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje z kolei brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.

             

            Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela.

            To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie.Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.

             

            Nie wymuszaj na dziecku,żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało,co wydarzyło się w przedszkolu.

            To powoduje niepotrzebny stres u dziecka. Poczekaj na moment gdy dziecko samo będzie chciało podzielić się swoimi przeżyciami z dnia spędzonego w przedszkolu.

             

            Rozwijajcie czynności samoobsługowe dziecka.Brak tych umiejętności jest często powodem dodatkowego stresu dziecka.

            Pozwólcie samodzielnie myć ręce, korzystać z toalety, ubierać się i rozbierać. Każda z tych umiejętności daje dziecku dużo satysfakcji oraz pewności siebie.

             

            Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze.

            Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach a nawet tygodniach. Próbujcie czymś dziecko zainteresować, odwrócić uwagę. Nie ulegajcie, bo nauczy się że może płaczem coś wymusić.

             

            Przyprowadzanie do przedszkola.

            Jeśli dziecko podczas pożegnania z mamą płacze, postarajcie się żeby do przedszkola przyprowadzałje tata. Rozstania z tatą bywają łatwiejsze.

             

            Inne poczucie czasu. W początkowym okresie odbierajcie dziecko wcześniej z przedszkola, gdyż ma ono inne poczucie czasu.Okres przebywania poza domem wydaję się bardzo długi.

            Spowodowane jest to innym porządkiem dnia,  zmęczeniem wrażeniami z pobytu w  nowym miejscu, tęsknotą za rodzicami.

             

            Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Przedłużanie tej chwili wzmaga w dziecku negatywne uczucia.

            Pomóż dziecku przebrać się w szatni, pocałuj,przytul i odprowadź do sali i wyjdź.Nie okazuj smutku.

             

            Pozytywne nastawienie. Aby dziecko dobrze poczuło się w przedszkolu musi nawiązać się miedzy nim a nauczycielem  więź.

            Będzie to dużo łatwiejsze gdy dziecko będzie wiedziało, że rodzice dobrze mówią i myślą o pani i o przedszkolu. A pani o rodzicach. Obie strony dorosłych powinny obdarzyć się zaufaniem.

             

            Nie składaj dziecku obietnic typu: „Jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz”.

            Jest to forma przekupywania dziecka a gdy zapomnisz  o obietnicy dziecko przeżywa zawód i rozczarowanie.

             

            Coś domowego w kieszonce to cząstka, namiastka domu.Pozwólcie ją zabrać dziecku do przedszkola.

            Wielu dzieciom łatwiej jest wtedy znieść rozłąkę, gdy ma przy sobie coś od mamy lub od taty. Takie amulety pomagają dziecku przeżyć najtrudniejsze chwile, gdy tęsknota jest największa.

             

            Pamiętajcie !!!

            Żegnajcie i witajcie swoje dzieci zawsze z uśmiechem. Z Waszej twarzy dziecko szybko wyczyta niepokój, dobre i złe emocje.

            Zawsze pozytywnie nastawiajcie swoje dziecko, okazujcie wiarę w jego możliwości.

        • PRZEDSZKOLE - PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"
          • PRZEDSZKOLE - PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

          • Z początkiem roku szkolnego 2021/2022 Publiczne Przedszkole nr 4 przystąpiło do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Projekt ten objęty był honorowym patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz między innymi przez Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola i Wydawnictwo Edukacyjne MAC.

            Autorką Projektu była pani Ludmiła Fabiszewska – nauczycielka Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.

            W naszym  Ośrodku  w realizację Projektu zaangażowane były oba oddziały szkolne i przedszkolne wraz w wychowawcami i nauczycielami.

            Uczestnicy projektu starali się wykonać po 2 zadania w miesiącu. Łącznie w całym roku szkolnym 2021/2022 wykonano aż 20 różnorodnych zadań dostosowanych do wieku i możliwości przedszkolaków. Wychowankowie wraz z nauczycielkami chętnie zaangażowali się we wszystkie proponowane zadania, czego efektem były liczne fotorelacje z przebiegu projektu na bieżąco udostępniane na stronie Zespołu Szkół  oraz na profilu społecznościowym Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” oraz piękny list z podziękowaniami od samej autorki Projektu – pani Ludmiły.

            Udział w Projekcie przyniósł nam wiele satysfakcji i korzyści, zmobilizował nas do jeszcze większego zwrócenia uwagi na patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. Dzięki temu przedsięwzięciu wychowankowie zyskali wiedzę i doświadczenia, które z pewnością w przyszłości będą procentowały ich godną postawą.

            Za udział w Projekcie otrzymaliśmy Podziękowanie, a wszyscy uczestnicy - Certyfikaty, z czego jesteśmy niezmiernie dumni i bardzo się cieszymy.

             

            Zadania zrealizowane przez przedszkolaków i nauczycieli Publicznego Przedszkola nr 4 w Sędziszowie Małopolskim:

             

            1. Zapoznanie się, nauka i zaśpiewanie (w zależności od wieku dzieci) hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.
            2. „Piękna Nasza Polska Cała” – zorganizowanie kącika o tematyce folkowej, regionalnej lub patriotycznej.
            3. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada lub Święta Konstytucji 3 Maja.
            4. „Zielona Niepodległa” - zasadzenie drzewa, założenie ogródka, klombu na terenie placówki.
            5. Piosenka projektowa „Piękna Nasza Polska Cała” – zapoznanie się, osłuchanie lub wykonanie.
            6. „Tu mieszkam” - zaprojektowanie i wykonanie pocztówki ze swojej miejscowości.
            7. „Dzień Mody Patriotycznej”.
            8. „Być dobrym jak chleb”.
            9. „Eko-Niepodległa”.
            10. „Otuleni”.
            11. „Szlakiem historii”.
            12. „Tance narodowe”.
            13. „Bal u Królowej Jadwigi”.
            14. „Szła kolęda w noc grudniową”.
            15. „Według przepisu Babci” – kompot śliwkowy.
            16. „Zabawy i zabawki naszych rodziców”.
            17. Zorganizowanie Tygodnia Legend i Baśni Polskich - czytanie, inscenizacja legendy „Szewczyk Dratewka”.
            18. „Polacy nie gęsi” – zorganizowanie konkursu recytatorskiego.
            19. „Dobre, bo polskie” – kiszenie kapusty.
            20. „Kulinarne podróże – te małe i te duże”.

            Serdecznie dziękujemy przedszkolakom, nauczycielom oraz Rodzicom za zaangażowanie się w to, jakże piękne i wartościowe przedsięwzięcie. Czekamy na kolejne, wspaniałe projekty!

        • PRZEDSZKOLE - ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOKNEGO 2021/2022
          • PRZEDSZKOLE - ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOKNEGO 2021/2022

          • 15 czerwca 2022 roku w naszym przedszkolu odbyła się Uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego 2021/2022 oraz pożegnania Starszaków. Wszystkie nasze przedszkolaki z wielkim zniecierpliwieniem oczekiwał momentu, kiedy po trudzie całorocznej pracy, dobrej zabawy, podróży po porach roku i żywiołach będą mogły udać się na zasłużony wakacyjny wypoczynek. Przygotowania do uroczystości zakończenia roku były krótkie, acz bardzo intensywne.  Pod czujnym okiem wychowawczyni, w tajemnicy przed maluszkami, starszaki ćwiczyły piosenki i wierszyki, które miały uświetnić ten jakże uroczysty dzień. Wiersze recytowane z dumą i odwagą w obecności Pana Dyrektora, uświadomiły wszystkim jak szybko, miło i radośnie upłynął ten rok. Trzeba przyznać, że starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Śpiewane głośno przez nich (i troszkę przez maluszków) wesołe piosenki nawiązywały tematycznie do aktualnej pory roku i zbliżających się wakacji, po których najstarsze przedszkolaki udadzą się do szkoły.

            Po części artystycznej odbyło uroczyste wręczenie dyplomów oraz upominków dla naszych milusińskich. Nie zabrakło również podziękowań dla Rodziców, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc oraz zaangażowanie na rzecz przedszkola.

             

            Na naszej piątkowej uroczystości nie  zabrakło również podziękowań dla Rodziców, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc oraz zaangażowanie na rzecz przedszkola. Szczególnie dziękujemy pani Ewie Siuszko, pani Agnieszce Pogodzie, pani Halinie Gierlak, pani Magdalenie Mchnicy, pani Dominice Buraś, pani Justynie Grobelnej, pani Paulinie Pięcie, pani Paulinie Drwal, pani Bożenie Róg, pani Łucji Marć, pani Monice Mazur, oraz państwu Agnieszce i Damianowi Filipkom, państwu Anecie i Piotrowi Puszom, Mari i Krzysztofowi Stachurskim.

            Starszakom, którzy rozpoczną nowy etap edukacji, życzymy sukcesów w zgłębianiu wiedzy, a młodszym dzieciom, które w kolejnym roku będą kształtować swoje umiejętności w naszym przedszkolu, mówimy „Do zobaczenia, odpocznijcie, zatęsknijcie, wracajcie...”

        • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ DZIECKA
          • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ DZIECKA

          • Jak co roku 1 czerwca w naszym przedszkolu obchodzony jest Dzień Dziecka. Zaplanowane na ten niezwykły dzień atrakcje, które jak w roku ubiegłym odbyły się w plenerze, tj. na stadionie „Piast” Wolica Piaskowa. Po zjedzonym w wielkim pospiechu śniadaniu, oraz niecierpliwym odśpiewaniu kilku letnich piosenek, nasze przedszkolaki wreszcie doczekały się informacji, że czas na zabawę właśnie się zaczyna. Ale zanim wyruszyliśmy do docelowego miejsca, wszyscy pracownicy przedszkola złożyli dzieciom życzenia z okazji ich święta, a panie wychowawczynie przypomniały o konieczności przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy na placu zabaw oraz bezpiecznego poruszania się poza terenem przedszkola. Następnie przedszkolaki w towarzystwie swoich pań udały się na umówienie z rodzicami miejsce, gdzie ku ogromnemu zaskoczeniu i wielkiej radości maluchów na pięknie przyciętym trawniku stała ogromna dmuchana zjeżdżalnia główna atrakcja tegorocznego Dnia Dziecka!! Dzieci  ruszyły pędem do zabawy, wesoło piszcząc i pokrzykując z radości. Niespożyta ilość energii, jaką w tym dniu dysponowali nasi podopieczni zaskoczyła nas wszystkich. Dzieciaki bez ustanku wspinały się na szczyt zjeżdżalni żeby potem z wielkim uśmiechem zjechać na sam dół, i czekać w kolejce by po raz kolejny i kolejny móc wdrapać się na dmuchańca.

             Serdeczne podziękowania należą się Wam – Drodzy Rodzice – bez Waszego zaangażowania nie byłoby tak wspaniale!

             

            Szczególnie podziękowania składamy pani Ewlia Siuszko, pani Agnieszce Pogodzie, pani Halinie Gierlak, państwu Agnieszce i Damianowi Filipkom którzy wszystko zorganizowały oraz czuwały nad fantastycznym przebiegiem całej imprezy!!!

            Dziękujemy również państwu Mari i Krzysztofowi Stachurskim za pyszny popcorn oraz bezinteresowną pomoc.

          • GRA TERENOWA ORLĄT

          • Na zakończenie zajęć orląt w roku szkolnym 2021 / 2022 reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w grze terenowej orląt JS 2051 w Sędziszowie Małopolskim. Na terenie miasta rozstawiono 5 stacji. Od parkingu przy Kościele Miłosierdzia Bożego, poprzez miasteczko ruchu drogowego, stary dworzec i plac targowy, aż po Skrzynczynę i ogrody Klasztoru, z mapą w ręku: Filip Tatara, Zofia, Karolina i Marta Każmierczak oraz Adrian Drozd i Marek Mazur, najlepiej spośród pięciu drużyn poradzili sobie z resuscytacją, ładowaniem magazynka amunicją ćwiczebną, strzelnicą ASG, wyznaczaniem azymutu oraz bandażowaniem i przywieżli do szkoły puchar za zdobycie I miejsca. Sobie zostawili pozytywne emocje i pamiątkowe nagrody.;-)

        • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Wł. Broniewskiego w Sędziszowie Małopolskim uczestniczy w programie "Laboratoria Przyszłości", na który otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60 tyś. zł.

            Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

            W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych
            i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.