Sprzątanie świata
Akcja pt „ Sprzątanie świata” odbywa się już od kilku, a nawet i kilkunastu lat w naszej szkole i nie tylko.
Ale na czym to polega? Jest to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Jak sama nazwa wskazuje polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Dlaczego warto sprzątać świat? Jest to Nasz obowiązek, jako mieszkańców Ziemi, lecz i sami sobie w ten sposób nie szkodzimy. Ale gdyby każdy segregował śmieci od razu to nie potrzebne były by takie akcje. No cóż, jednak nie wszyscy się do tego stosują, tylko wolą wyrzucić odpady na zewnątrz, np. do lasu. Robią się w ten sposób wysypiska śmieci i dopuścimy do tego że za kilka, kilkanaście lat nie będzie parków zieleni, tylko szare, brzydko pachnące wysypiska.
Ludzie zastanówcie się co robicie!!
Wioletta Kogut
Postępująca rozwój sektora przemysłowego sprawiły, że w pewnym momencie zaczęliśmy odczuwać negatywne skutki braku świadomości ekologicznej. Pora to zmienić i zacząć głośno mówić o znaczeniu ekologii dla współczesnego świata. Już sama świadomość pewnych procesów ekologicznych może wiele zmienić, dlatego porozmawiajmy o recyklingu.
Recykling – co warto o nim wiedzieć?
Jako recykling uważa się przetwarzanie zużytych materiałów, w taki sposób, aby dało się je odzyskać i ponownie wykorzystać. Choć brzmi to dość skomplikowanie – sam proces nie jest specjalnie skomplikowany. Wśród znanych metod wyróżniamy związany ze spalaniem odpadków recykling termiczny, w wyniku którego uzyskać można np. energię. Innym rodzajem jest recykling wykorzystujący procesy chemiczne lub mikroorganizmy (tzw. recykling organiczny). Najbardziej popularny – recykling materiałowy – umożliwia odzyskanie przetwarzanego produkty, np. szkła, czy aluminium.
Kluczowa dla całego procesów jest świadomość konieczności segregacji odpadów, bo to właśnie wtedy wszystko się zaczyna. Odpowiednia selekcja i podział poszczególnych odpadów to pierwszy i jeden z ważniejszych kroków, inicjujących cały mechanizm. Posłużyć temu mogą kosze na śmieci przygotowane z myślą o ułatwieniu segregacji – w kolorach odpowiadających konkretnym surowcom:
do żółtych pojemników wyrzucamy odpadki wykonane z plastiku (butelki, torebki foliowe, worki) oraz aluminium (puszki – oczywiście zgniecione);
niebieskie pojemniki przeznaczone są na papier, w tym: gazety, zeszyty, czy karton;
w koszach na śmieci z białymi elementami powinniśmy umieścić białe szkło, natomiast do pojemników w kolorze zielonym powinno trafić szkło barwione;
w pojemnikach z brązowym wykończeniem powinny znaleźć się odpady biodegradowalne pochodzenia spożywczego, np. resztki jedzenia;
Czy kwaśne deszcze są nam aż tak potrzebne ?
Do powstawania kwaśnego deszczu mogą przyczynić się zarówno czynniki naturalne, jak i związane z działalnością człowieka. Do pierwszej kategorii zaliczamy między innymi wybuchy wulkanów, pożary lasów czy też wyładowania atmosferyczne. W głównej mierze ma on jednak związek z zanieczyszczeniami powodowanymi przez człowieka. Kwaśny deszcz może powstać w efekcie działalności przemysłowej. W ostatnich latach zmniejszył się na szczęście udział fabryk w powstawaniu kwaśnego deszczu ze względu na konieczność przestrzegania rygorystycznych przepisów unijnych przez przedsiębiorstwa. Zostały one zobligowane do używanie specjalnych filtrów oraz instalacji odsiarczających. Zjawisko kwaśnego deszczu wynika więc w coraz większym stopniu ze spalin wydzielanych przez samochody oraz piece zasilane paliwem stałym.
Wpływ na ograniczenie tego problemu ma więc tak naprawdę każdy z nas. Możemy podjąć między innymi następujące działania:
• częściej poruszać się rowerem lub środkami komunikacji miejskiej,
• uwzględniać zasady ekologicznej jazdy samochodem,
• wymienić piece węglowe na ekologiczne: elektryczne, olejowe, gazowe lub zasilane za pomocą odnawialnych źródeł energii,
• używać samochodu z katalizatorem spalin,
• stosować filtry kominowe.
Jakie skutki mogą powodować kwaśne deszcze?
Opady atmosferyczne o kwaśnym pH mogą powodować szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla człowieka, ekosystemu, jak i zabytków kultury. Kwaśny deszcz przyczynia się m.in. do zakwaszania jezior i rzek, erozji gleby, a także przedostawania się do niej szkodliwych metali ciężkich. W wyraźny sposób zakłóca proces fotosyntezy. Może również doprowadzić do uszkodzeń drzew i runa leśnego oraz zwiększonej umieralności wielu gatunków zwierząt – zwłaszcza bytujących w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. W związku z kwaśnym deszczem, rośliny są mniej odporne na choroby, co przyczynia się do zmniejszenia plonów.
Kwaśne deszcze stanowią również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka, sprzyjając rozwojowi chorób przewlekłych, zwłaszcza związanych z nowotworami oraz funkcjonowaniem układu oddechowego. Ponadto mają wpływ na zniszczenia zabytków architektonicznych oraz budynków. Ma to związek z ich skłonnością do rozpuszczania wapieni i cementu.
Dziura ozonowa – o co w tym wszystkim chodzi? Przyczyny i skutki przerzedzania się ozonosfery.
Problem dziury ozonowej jest na tyle głośny, że z pewnością nie raz, nie dwa obił Ci się o uszy. Być może słyszałeś o nim w mediach, a nawet jeszcze w szkolnej ławce. Od lat 80. naukowcy rozpoczęli masową krucjatę przeciwko freonom, które mogły zupełnie zrujnować nasz ekosystem. Co powoduje takie komplikacje? Czego powinniśmy się obawiać? Wreszcie – czy dziura ozonowa wciąż nam zagraża?
Co to jest dziura ozonowa?
Dziura ozonowa to zjawisko, które polega na redukcji ilości ozonu w stratosferze (a dokładniej w ozonosferze). Jest to bardzo niebezpieczny proces, ponieważ warstwa ozonu chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym, pochłaniając znaczną część promieni, które docierają do Ziemi ze Słońca. Ozon tworzy się i rozpada pod wpływem światła słonecznego, dlatego odnotowuje się jego wahania w skali roku; poza tym naturalny stan ozonosfery zmienia się z zależności od szerokości geograficznej. Mimo to naukowcy odnotowali w latach 80. wyraźny spadek zawartości ozonu w
stratosferze i dowiedli, że jest to ubytek o charakterze antropogenicznym. Oznacza to, że winę za taki stan rzeczy ponoszą ludzie, a konkretniej wzmożona emisja freonów używanych do produkcji aerozoli. Największe „dziury” w ozonosferze obserwuje się w obszarach podbiegunowych, a zwłaszcza nad Antarktydą.
Na zakończenie…
Zastanówmy się dwa razy zanim powiemy typowe zdanie dla dzisiejszej ludności ,, To tylko jedna butelka” dla nas jedna butelka to nic, każdy tak mówi lecz dla Ziemi to bardzo duże obciążenie. Z okazji Światowego dnia sprzątania Ziemi razem zakasajmy rękawy i chociaż w jednej setnej pomóżmy naszej planecie z uporaniem się z plastikiem, to dużo nie kosztuje wystarczy że weźmiesz worek, rękawiczki i pójdziesz do lasu i pozbierasz śmieci. Zastanówmy się dwa razy zanim weźmiemy plastikowy pojemnik do ręki…
Artykuł oparty na:
https://mlodziez.krakow.pl/old/www.mlodziez.info/1108_Sprz%C4%85tanie%20%C5%9Bwiata.html
https://krainakoszy.pl/Ekologia-to-swiadomosc-czyli-na-czym-polega-recykling-blog-pol-1545638636.html
https://allegro.pl/oferta/zestaw-4-koszy-do-segregacji-45l-kosz-na-smieci-7265982010
https://airly.eu/pl/kwasne-deszcze-efektem-zanieczyszczenia-powietrza
https://airly.eu/pl/dziura-ozonowa-o-co-w-tym-wszystkim-chodzi-przyczyny-i-skutki-przerzedzania-sie-ozonosfery
https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2018-09-27/dziura-ozonowa-znow-spuchla-zajmuje-obszar-az-80-razy-wiekszy-od-polski-co-sie-dzieje/
http://3ekoludki.blogspot.com/2016/02/blog-post.html
Wykonała : Karolina Marchlik