8 listopada od wielu lat w polskich szkołach jest Dniem Śniadanie Daje Moc. To śniadaniowe święto odbywa się w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania i jest okazją do przypomnienia jaką ważną rolę pełni śniadanie w naszym odżywianiu i codziennym funkcjonowaniu.
Na pewno wielokrotnie słyszeliście, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nie powinno się z niego nigdy rezygnować. Niestety, zbyt wiele osób lekceważy sobie podobne mądrości i regularnie je pomija.
O CO CHODZI Z TYM ŚNIADANIEM ?
Naładuj Baterie
Angielskie słowo breakfast (śniadanie) w tłumaczeniu dosłownym oznacza „złamać post”. Sen to najdłuższa w ciągu doby przerwa w przyjmowaniu pokarmu, na którą nasz organizm reaguje spowolnieniem metabolizmu i coraz wolniejszym spalaniem kalorii. Jedząc śniadanie, od nowa „ładujemy baterie”, wprawiamy w ruch przemianę materii i dostarczamy ciału energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania przez cały długi dzień.
Skoncentruj się
Jeśli chcesz skoncentrować się na ważnej pracy, nie rezygnuj z posiłku. Badania wykazują, że uczniowie, którzy zjedli śniadanie, są znacznie bardziej skupieni na lekcjach i osiągają lepsze wyniki w testach, podczas gdy dzieci głodne bywają rozkojarzone, apatyczne i nerwowe. To samo dotyczy dorosłych, więc jeśli chcesz skoncentrować się na ważnej pracy, nie rezygnuj z posiłku – zwłaszcza porannego.
Uśmiechnij się
Nie potrzeba naukowych dowodów by wiedzieć, że dobry posiłek i pełen żołądek (ale nie obżarstwo!) świetnie wpływają na poprawę humoru. Ci, którzy odmawiają sobie porannej przyjemności śniadania lub łykają coś śpiesznie w drodze do pracy/szkoły narażają się na zły nastrój przez cały dzień. Poranna chwila przy stole, w czasie której skupiamy się tylko i wyłącznie na celebracji posiłku, jest jak głęboki, uspakajający oddech, pomaga odprężyć się i nabrać pozytywnego nastawienia do codziennych obowiązków.
Najlepsze śniadania
Zimą najlepiej zjeść coś ciepłego. Klasyczna owsianka z różnymi dodatkami to zawsze dobry wybór, ale dla odmiany warto też od czasu do czasu przygotować brązowy ryż czy kaszę jaglaną. Nasze śniadanie powinno być pożywne, bogate w błonnik i białko, powinno zawierać złożone węglowodany, będące dobrym źródłem energii.
Dobre śniadanie
O ile jedzenie porannego posiłku jest bardzo ważne, nie mniej istotne jest to, co jemy. Odgrzewany kawałek pizzy, słodki pączek czy smażone jajka na tłustym bekonie, choć potrafią chwilowo poprawić nastrój, na dłuższą metę nie przysłużą się naszemu zdrowiu,
Jeśli nie wyobrażamy sobie śniadania bez kanapek, wybierajmy ciemne, wieloziarniste pieczywo oraz świeże warzywa, sery, ryby i ekologiczne, chude wędliny jako dodatek.
Płatki śniadaniowe z mlekiem lub muesli z jogurtem to dobry wybór dla tych, którzy nie mają czasu na długie przygotowania. Jednak gotowe płatki i mieszanki muesli dostępne w większości sklepów zawierają bardzo dużo cukru, konserwantów i wysoko oczyszczonych składników. Jeśli więc decydujesz się na tę opcję, udaj się raczej do sklepu ze zdrową, ekologiczną żywnością, gdzie dostępne są bardziej naturalne i wartościowe produkty.
Muesli czy granolę (słodsza, prażona wersja muesli) z łatwością przygotujesz też w domu.
Przepis na Domowe Muesli (na większy słoik):
- opakowanie płatków owsianych (400g)
- opakowanie płatków orkiszowych (300g)
- opakowanie otrębów (200g)
- opakowanie orzechów włoskich (200g) migdałów (150g), nerkowców (100g)
- opakowanie śliwek suszonych (200g), moreli (150g) , rodzynek (200g), daktyli (200g)
W dużej misce wymieszać płatki, otręby oraz posiekane orzechy i owoce.
Powodzenia!
Do śniadania pijemy kawę zbożową, świeże, niepasteryzowane soki owocowe, herbaty ziołowe. A jeśli ktoś naprawdę nie może zmusić się do porannego jedzenia, niech spróbuje przygotować sobie koktajl owocowy lub warzywny na bazie mleka, mleka sojowego, jogurtu, a nawet kefiru. Najważniejsze, by nie rozpoczynać dnia z pustym żołądkiem.
W naszej szkole Dzień Śniadanie Daje Moc odbędzie się 27 listopada.
Część materiału zaczerpnięta ze strony: ulicaekologiczna.pl