• PRZEDSZKOLE - PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"
          • PRZEDSZKOLE - PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

          • Z początkiem roku szkolnego 2021/2022 Publiczne Przedszkole nr 4 przystąpiło do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Projekt ten objęty był honorowym patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz między innymi przez Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola i Wydawnictwo Edukacyjne MAC.

            Autorką Projektu była pani Ludmiła Fabiszewska – nauczycielka Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.

            W naszym  Ośrodku  w realizację Projektu zaangażowane były oba oddziały szkolne i przedszkolne wraz w wychowawcami i nauczycielami.

            Uczestnicy projektu starali się wykonać po 2 zadania w miesiącu. Łącznie w całym roku szkolnym 2021/2022 wykonano aż 20 różnorodnych zadań dostosowanych do wieku i możliwości przedszkolaków. Wychowankowie wraz z nauczycielkami chętnie zaangażowali się we wszystkie proponowane zadania, czego efektem były liczne fotorelacje z przebiegu projektu na bieżąco udostępniane na stronie Zespołu Szkół  oraz na profilu społecznościowym Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” oraz piękny list z podziękowaniami od samej autorki Projektu – pani Ludmiły.

            Udział w Projekcie przyniósł nam wiele satysfakcji i korzyści, zmobilizował nas do jeszcze większego zwrócenia uwagi na patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. Dzięki temu przedsięwzięciu wychowankowie zyskali wiedzę i doświadczenia, które z pewnością w przyszłości będą procentowały ich godną postawą.

            Za udział w Projekcie otrzymaliśmy Podziękowanie, a wszyscy uczestnicy - Certyfikaty, z czego jesteśmy niezmiernie dumni i bardzo się cieszymy.

             

            Zadania zrealizowane przez przedszkolaków i nauczycieli Publicznego Przedszkola nr 4 w Sędziszowie Małopolskim:

             

            1. Zapoznanie się, nauka i zaśpiewanie (w zależności od wieku dzieci) hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.
            2. „Piękna Nasza Polska Cała” – zorganizowanie kącika o tematyce folkowej, regionalnej lub patriotycznej.
            3. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada lub Święta Konstytucji 3 Maja.
            4. „Zielona Niepodległa” - zasadzenie drzewa, założenie ogródka, klombu na terenie placówki.
            5. Piosenka projektowa „Piękna Nasza Polska Cała” – zapoznanie się, osłuchanie lub wykonanie.
            6. „Tu mieszkam” - zaprojektowanie i wykonanie pocztówki ze swojej miejscowości.
            7. „Dzień Mody Patriotycznej”.
            8. „Być dobrym jak chleb”.
            9. „Eko-Niepodległa”.
            10. „Otuleni”.
            11. „Szlakiem historii”.
            12. „Tance narodowe”.
            13. „Bal u Królowej Jadwigi”.
            14. „Szła kolęda w noc grudniową”.
            15. „Według przepisu Babci” – kompot śliwkowy.
            16. „Zabawy i zabawki naszych rodziców”.
            17. Zorganizowanie Tygodnia Legend i Baśni Polskich - czytanie, inscenizacja legendy „Szewczyk Dratewka”.
            18. „Polacy nie gęsi” – zorganizowanie konkursu recytatorskiego.
            19. „Dobre, bo polskie” – kiszenie kapusty.
            20. „Kulinarne podróże – te małe i te duże”.

            Serdecznie dziękujemy przedszkolakom, nauczycielom oraz Rodzicom za zaangażowanie się w to, jakże piękne i wartościowe przedsięwzięcie. Czekamy na kolejne, wspaniałe projekty!

        • PRZEDSZKOLE - ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOKNEGO 2021/2022
          • PRZEDSZKOLE - ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOKNEGO 2021/2022

          • 15 czerwca 2022 roku w naszym przedszkolu odbyła się Uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego 2021/2022 oraz pożegnania Starszaków. Wszystkie nasze przedszkolaki z wielkim zniecierpliwieniem oczekiwał momentu, kiedy po trudzie całorocznej pracy, dobrej zabawy, podróży po porach roku i żywiołach będą mogły udać się na zasłużony wakacyjny wypoczynek. Przygotowania do uroczystości zakończenia roku były krótkie, acz bardzo intensywne.  Pod czujnym okiem wychowawczyni, w tajemnicy przed maluszkami, starszaki ćwiczyły piosenki i wierszyki, które miały uświetnić ten jakże uroczysty dzień. Wiersze recytowane z dumą i odwagą w obecności Pana Dyrektora, uświadomiły wszystkim jak szybko, miło i radośnie upłynął ten rok. Trzeba przyznać, że starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Śpiewane głośno przez nich (i troszkę przez maluszków) wesołe piosenki nawiązywały tematycznie do aktualnej pory roku i zbliżających się wakacji, po których najstarsze przedszkolaki udadzą się do szkoły.

            Po części artystycznej odbyło uroczyste wręczenie dyplomów oraz upominków dla naszych milusińskich. Nie zabrakło również podziękowań dla Rodziców, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc oraz zaangażowanie na rzecz przedszkola.

             

            Na naszej piątkowej uroczystości nie  zabrakło również podziękowań dla Rodziców, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc oraz zaangażowanie na rzecz przedszkola. Szczególnie dziękujemy pani Ewie Siuszko, pani Agnieszce Pogodzie, pani Halinie Gierlak, pani Magdalenie Mchnicy, pani Dominice Buraś, pani Justynie Grobelnej, pani Paulinie Pięcie, pani Paulinie Drwal, pani Bożenie Róg, pani Łucji Marć, pani Monice Mazur, oraz państwu Agnieszce i Damianowi Filipkom, państwu Anecie i Piotrowi Puszom, Mari i Krzysztofowi Stachurskim.

            Starszakom, którzy rozpoczną nowy etap edukacji, życzymy sukcesów w zgłębianiu wiedzy, a młodszym dzieciom, które w kolejnym roku będą kształtować swoje umiejętności w naszym przedszkolu, mówimy „Do zobaczenia, odpocznijcie, zatęsknijcie, wracajcie...”

        • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ DZIECKA
          • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ DZIECKA

          • Jak co roku 1 czerwca w naszym przedszkolu obchodzony jest Dzień Dziecka. Zaplanowane na ten niezwykły dzień atrakcje, które jak w roku ubiegłym odbyły się w plenerze, tj. na stadionie „Piast” Wolica Piaskowa. Po zjedzonym w wielkim pospiechu śniadaniu, oraz niecierpliwym odśpiewaniu kilku letnich piosenek, nasze przedszkolaki wreszcie doczekały się informacji, że czas na zabawę właśnie się zaczyna. Ale zanim wyruszyliśmy do docelowego miejsca, wszyscy pracownicy przedszkola złożyli dzieciom życzenia z okazji ich święta, a panie wychowawczynie przypomniały o konieczności przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy na placu zabaw oraz bezpiecznego poruszania się poza terenem przedszkola. Następnie przedszkolaki w towarzystwie swoich pań udały się na umówienie z rodzicami miejsce, gdzie ku ogromnemu zaskoczeniu i wielkiej radości maluchów na pięknie przyciętym trawniku stała ogromna dmuchana zjeżdżalnia główna atrakcja tegorocznego Dnia Dziecka!! Dzieci  ruszyły pędem do zabawy, wesoło piszcząc i pokrzykując z radości. Niespożyta ilość energii, jaką w tym dniu dysponowali nasi podopieczni zaskoczyła nas wszystkich. Dzieciaki bez ustanku wspinały się na szczyt zjeżdżalni żeby potem z wielkim uśmiechem zjechać na sam dół, i czekać w kolejce by po raz kolejny i kolejny móc wdrapać się na dmuchańca.

             Serdeczne podziękowania należą się Wam – Drodzy Rodzice – bez Waszego zaangażowania nie byłoby tak wspaniale!

             

            Szczególnie podziękowania składamy pani Ewlia Siuszko, pani Agnieszce Pogodzie, pani Halinie Gierlak, państwu Agnieszce i Damianowi Filipkom którzy wszystko zorganizowały oraz czuwały nad fantastycznym przebiegiem całej imprezy!!!

            Dziękujemy również państwu Mari i Krzysztofowi Stachurskim za pyszny popcorn oraz bezinteresowną pomoc.

          • GRA TERENOWA ORLĄT

          • Na zakończenie zajęć orląt w roku szkolnym 2021 / 2022 reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w grze terenowej orląt JS 2051 w Sędziszowie Małopolskim. Na terenie miasta rozstawiono 5 stacji. Od parkingu przy Kościele Miłosierdzia Bożego, poprzez miasteczko ruchu drogowego, stary dworzec i plac targowy, aż po Skrzynczynę i ogrody Klasztoru, z mapą w ręku: Filip Tatara, Zofia, Karolina i Marta Każmierczak oraz Adrian Drozd i Marek Mazur, najlepiej spośród pięciu drużyn poradzili sobie z resuscytacją, ładowaniem magazynka amunicją ćwiczebną, strzelnicą ASG, wyznaczaniem azymutu oraz bandażowaniem i przywieżli do szkoły puchar za zdobycie I miejsca. Sobie zostawili pozytywne emocje i pamiątkowe nagrody.;-)

        • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Wł. Broniewskiego w Sędziszowie Małopolskim uczestniczy w programie "Laboratoria Przyszłości", na który otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60 tyś. zł.

            Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

            W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych
            i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

        • KONKURS PLASTYCZNY "La France pour moi"
          • KONKURS PLASTYCZNY "La France pour moi"

          • W konkurs plastycznym "La France pour moi", zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi wraz z firmą Safran Trasmission Systems Poland, wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły. Obie otrzymały drobne upominki
            i dyplomy. Gratulujemy!

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021 / 2022
          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021 / 2022

          • Rok szkolny 2021/2022 zakończymy mszą św., odprawioną na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Sędziszowie Małopolskim
            24 czerwca 2022 r. o godz. 9.00.

             W dalszej kolejności odbędzie się część oficjalna i rozdanie świadectw.

            Serdecznie zapraszamy Rodziców i Uczniów.

        • PRZEDSZKOLE - SADZIMY LAWENDOWE POLE(TKO)
          • PRZEDSZKOLE - SADZIMY LAWENDOWE POLE(TKO)

          • W pewne gorące czerwcowe przedpołudnie dzieci z naszego przedszkola w ramach realizacji jednego z zadań międzynarodowego projektu „Piękna Nasza Polska Cała” wzięły udział w akcji sadzenia roślin miododajnych – lawendy. Lawenda jest jedną z wielu roślin miododajnych, przyciągających swym zapachem i kolorem olbrzymie ilości owadów, w tym pszczół i motyli. Kwitnąca lawenda i dźwięk pracujących owadów nierozerwalnie kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem. Jej zapach jest silny, odprężający liczymy na to, że w niektórych przypadkach będzie też on działał nieco uspokajająco i wyciszająco;)

            Realizacja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała".

            Zadanie projektowe nr 4 - „Zielona Niepodległa".

        • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ MAMY I TATY
          • PRZEDSZKOLE - DZIEŃ MAMY I TATY

          • Z okazji Dnia Mamy i Taty maluchy w pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny - inscenizacje bajek, wiersze, piosenki, tańce i życzenia dla kochanych rodziców. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno - wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Występy nie były łatwe, ale przedszkolaki świetnie sobie poradziły. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw.

            Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

            Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!

          • eMOCje w GŁOWIE - projekt edukacyjny UNICEF

          • Problemy psychiczne należą do jednych z głównych przyczyn chorób wśród nastolatków, a połowa wszystkich zaburzeń psychicznych ma swój początek przed ukończeniem 14. roku życia. Aby zadbać o profilaktykę zdrowia psychicznego, UNICEF Polska przygotował wyjątkowy projekt edukacyjny, w którym nasza szkoła również bierze udział. Celem inicjatywy „eMOCje w GŁOWIE” jest kształtowanie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz pokazanie jak je chronić i o nie dbać. 

            Okres dorastania to wyjątkowy etap w rozwoju młodych ludzi, kiedy możemy pomóc im rozpoznawać trudne emocje i radzić sobie z nimi. To dobry czas, aby wspierać młodzież także w skutecznym rozwiązywaniu problemów, utrzymywaniu zdrowych relacji, komunikowaniu swoich potrzeb oraz podejmowaniu decyzji, które sprzyjają zachowaniu dobrego samopoczucia.

            Niestety dane dotyczące zdrowia psychicznego młodego pokolenia są zatrważające - szacuje się, że ponad 600 tys. dzieci w Polsce potrzebuje specjalistycznej opieki psychologicznej lub psychiatrycznej.

            W okresie przejściowym młodzi ludzie potrzebują wsparcia ze strony rodziców, zaufanych osób dorosłych, szkoły i społeczności lokalnej, aby odwieść ich od szkodliwych, ryzykownych zachowań w kierunku poszukiwania zdrowych form rozwoju i uczenia się.

             

            Jeśli zauważysz u swojego dziecka jedno lub więcej z poniższych zachowań, skonsultuj się z wychowawcą, pedagogiem, psychologiem, pielęgniarką szkolną lub lekarzem:

             

            • Poczucie dużego smutku lub wycofania utrzymujące się przez ponad dwa tygodnie
            • Próba wyrządzenia sobie krzywdy lub planowanie takich działań
            • Doświadczanie nagłego, przytłaczającego strachu bez powodu, co czasami wiąże się z przyspieszonym biciem serca lub przyspieszonym oddechem
            • Angażowanie się w bójki lub wyrażanie chęci skrzywdzenia innych
            • Niekontrolowane zachowanie, które może wyrządzić krzywdę samemu
            • sobie lub innym
            • Wymioty, odmawianie jedzenia lub inne sposoby na schudnięcie
            • Silne zmartwienia lub lęki, które przeszkadzają w codziennych
            • czynnościach
            • Duże trudności z koncentracją lub pozostaniem w bezruchu, co
            • zagraża fizycznemu bezpieczeństwu i powoduje trudności w szkole
            • Używanie narkotyków lub alkoholu
            • Wahania nastroju, które powodują problemy w relacjach z innymi
            • Zmiany w zachowaniu.

             

            W naszej szkole młodzież klas 6, 7 i 8 uczestniczyła w spotkaniu z pedagogiem, dotyczącym zdrowia psychicznego i sposobów dbania o nie. Zagadnienia te poruszane były też na lekcjach wychowawczych w klasach 4-8, a rodzice otrzymali materiały dotyczące profilaktyki i pomocy uczniom w trudnych sytuacjach.

            Zapraszamy również do zapoznania się z zalinkowanymi materiałami, zawierającymi informacje na temat zdrowia psychicznego młodzieży oraz informacje i telefony kontaktowe, gdzie można uzyskać pomoc specjalistyczną w razie potrzeby:

             

            link do strony UNICEF z opisem projektu:

            https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/emocje-w-glowie

             

            link do artykułów w sekcji dla rodziców na stronie UNICEF Polska:

            https://unicef.pl/co-robimy/dla-rodzicow

             

            strona KO Rzeszów z ważnymi nr telefonów i informacji w sprawach pomocy dla uczniów:

            https://www.ko.rzeszow.pl/category/dla-ucznia-i-rodzica/pomoc-dla-uczniow/

             

            linki do materiałów filmowych o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży w ramach projektu „Emocje w głowie”:

            https://sandbox.librus.pl/GetFile/uGMVUe1A0x57cKWkaWJbPqqdyJDOWsfI7qKIFI4eVt9UpkOlyk-bKA/get

             

        • PRZEDSZKOLE - WYJAZD DO SIEDLISKA JANCZAR W PSTRĄGOWEJ
          • PRZEDSZKOLE - WYJAZD DO SIEDLISKA JANCZAR W PSTRĄGOWEJ

          • W pewien piękny majowy poranek nasze przedszkolaki wyjechały na wycieczkę do Siedliska Janczar w Pstrągowej. Pierwszym etapem wycieczki były warsztaty na temat Od ziarenka do bochenka. Dzieci zapoznały się z procesem wypieku chleba. Poznały rodzaje zbóż, urządzenia do mielenia mąki oraz sierp i cepy do omłotu zboża. Następnie własnoręcznie każde dziecko wyrabiało swój chlebek. Gdy chlebki się piekły przedszkolaki wyruszyły bryczką podziwiać najbliższą okolicę pełna soczystej zieleni i zapachu polnych kwiatów i ziół. Kolejnym etapem była jazda indywidualna dziecina koniu. Każdy w siodle mógł się poczuć jak prawdziwy jeźdźca. Przedszkolaki zapoznały się z psami pociągowymi. Niektóre dzieci jeździły na wózku ciągnięte przez psi zaprzęg. Następnie w altanie grillowej dzieciaki częstowały się pieczoną kiełbaską. Kolejne beztroskie chwile spędziły dzieci na placu zabaw. Przy tak udanej zabawie czas szybko płynie a dzieci musiały wracać do przedszkola. Obiecywały, że przyjadą za jakiś czas.