• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

        •  

          Rozkład dnia w przedszkolu według nowej podstawy programowej.
           

          W nowej podstawie programowej wychowania przedszkolnego jest zapis, że pobyt dzieci w przedszkolu podzielony został na pięć części:
          • co, najmniej jedna piąta pobytu dziecka w przedszkolu powinna być przeznaczona na dowolną zabawę dziecka (dzieci mogą bawić się w dowolny sposób, przy dyskretnym udziale nauczyciela),
          • co najmniej jedną piątą dzieci powinny spędzać w ruchu, np. w ogrodzie, na boisku,
          w parku (mogą być organizowane zajęcia sportowe, gry i zabawy ruchowe, obserwacje przyrodnicze, prace ogrodnicze i porządkowe),
          • jedna piątą można przeznaczyć na zajęcia dydaktyczne,
          • pozostałe dwie piąte pobytu dziecka w przedszkolu nauczyciel może zagospodarować dowolnie (np: czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne)

          Organizacja czasu zajęć rozliczana jest tygodniowo. Proporcje organizowania czasu zajęć mają na celu prawidłowy rozwój psychoruchowy oraz odpowiedni przebieg wychowania
          i kształcenia dziecka.

          Ramowy rozkład dnia ustalany jest przez Dyrektora na wniosek Rady Pedagogicznej po zasięgnięciu opinii rodziców. Uwzględnia on wymagania zdrowotne, higieniczne i jest dostosowany do potrzeb dzieci wynikających z ich rozwoju, warunków życiowych, wieku
          i założeń programowych przedszkola. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza powinna być organizowana odpowiednio do potrzeb dzieci i prowadzona na podstawie przyjętego programu wychowania przedszkolnego dostosowanego do nowej podstawy programowej.

          Według nowej postawy programowej podstawowymi formami organizacyjnymi zajęć
          w przedszkolu są: zabawy dowolne dzieci oraz zabawy/ruch na świeżym powietrzu. Dzieci uczestniczą także w zajęciach dodatkowych, organizowanych na terenie przedszkola.

          Ramowy rozkład dnia w przedszkolu przedstawia integrację treści wychowawczo- dydaktycznych, jakie przedszkole oferuje dzieciom.

           

          GRUPA MŁODSZA

          6.30 - 8.00
          Schodzenie się dzieci w sali, zabawy indywidualne. Aranżowanie otwartych sytuacji wychowawczo-dydaktycznych, pozostawienie dzieciom możliwości wyboru i inicjatywy. Inspirowanie do spontanicznej działalności zabawowej. Praca indywidualna oraz dydaktyczno – wyrównawcza. Praca z dzieckiem zdolnym.

          8.00 - 8.30
          Zabawy ruchowe integrujące całą grupę, czynności higieniczne.

          8.30 – 9.00
          Śniadanie, przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami.

          9.00 – 9.45
          Zajęcia dydaktyczne w ramach realizacji programu wychowania przedszkolnego z całą grupą i w małych zespołach. Nabywanie umiejętności przez działanie, stwarzanie sytuacji edukacyjnych stymulujących wszechstronny rozwój dziecka. Organizowanie środowiska inspirującego podejmowanie zabaw tematycznych, dydaktycznych, badawczych
          i ruchowych. Wspieranie działań twórczych podczas kontaktu dzieci ze sztuką, muzyką
          i literaturą w miarę możliwości korzystanie z potrzeb specjalistów.

          9.45 - 10.30
          Zabawy swobodne wynikające z zainteresowań dzieci w sali.

          10.30 - 10.45
          Czynności samoobsługowe w szatni,wdrażanie do samodzielności.

          10.45 - 11.45
          Pobyt na powietrzu. Zabawy dowolne i organizowane przez nauczycielki w małych grupach, rozmowy indywidualne, prace porządkowe, gry i zabawy z wykorzystaniem urządzeń ogrodowych, obserwacje przyrodnicze, spacery, wycieczki, zabawy ruchowe organizowane z całą grupą, dobór zajęć uzależniony jest od pogody i pory roku; Uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka w budynku, w ogrodzie i poza terenem przedszkola. Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej.

          11.45 - 12.00
          Czynności samoobsługowe w szatni, zabiegi higieniczne w łazience, przygotowanie do obiadu.

          12.00 - 12.30
          Obiad, przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami.

          12.00 - 12.30
          Czynności samoobsługowe- przygotowanie do poobiedniego odpoczynku. Odpoczynek: słuchanie muzyki relaksacyjnej i literatury dziecięcej itp.

          12.30 - 13.15
          Zabawy swobodne wynikające z zainteresowań dzieci w sali.

          13.15 - 13.30
          Czynności higieniczne, przygotowanie do podwieczorku.

          13.30 – 13.50
          Podwieczorek, przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami.

          13.50 - 15.00
          Organizowanie różnorodnych zabaw, jako stymulatora rozwijania aktywności dziecka
          w sali lub na powietrzu. Praca indywidualna oraz dydaktyczno – wyrównawcza w sali lub
          w ogrodzie. Praca z dzieckiem zdolnym. Organizowanie warunków do twórczej aktywności poprzez udział w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez specjalistów.

          15.00 - 16.00
          Rozchodzenie się dzieci.

           

          GRUPA "O"

           

          - Schodzenie się dzieci, rozmowy indywidualne z rodzicami, zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci, gry i zabawy stolikowe.

          - Czynności samoobsługowe, higieniczne w łazience, przygotowanie do śniadania.

          - Śniadanie, przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami.

          - Praca zespołowa lub indywidualna o charakterze obserwacyjnym.

          - Ćwiczenia poranne.

          - Czynności organizacyjne, przygotowanie sali do zajęć.

          - Zajęcia programowe z zakresu mowy i myślenia, pojęć matematycznych.

          - Zajęcia programowe wyzwalające u dzieci aktywność plastyczną, muzyczną i ruchową.

          - Spacery, wycieczki, zabawy i gry ruchowe w sali i na powietrzu.

          - Czynności samoobsługowe, higieniczne w łazience, przygotowanie do śniadania. Obiad, przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami.

          - Zabawy relaksacyjne, słuchanie bajek, gry i zabawy dydaktyczne, utrwalenie materiału programowego, ćwiczenia gramatyczne, słownikowe, praca wyrównawcza

          - Zabawy dowolne służące realizacji pomysłu dzieci (zabawy konstrukcyjne, tematyczne,
          w kącikach zainteresowań), rozchodzenie się dzieci.