• MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

• Piękna nasza Polska cała, dobra i skromna – jak każda Mama. Wszystkich nas płaszczem otuliła, pszenicznym chlebem nakarmiła. W sercach Polaków pozostań na zawsze. Bądź ostoją, schronieniem i tarczą. I duży, i mały – niech się Tobą opiekuje! Kocham Cię, Polsko! Polsko – dziękuję!

Nasze Przedszkole, po raz pierwszy bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA!

Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski.

Działania projektowe to też okazja, by budzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem, a także wzmacniać więzi i integrować placówki oświatowe z terenu całej Polski i Kresów.

Autorką projektu jest Ludmiła Fabiszewska, nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.

Cele projektu:

· kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
          · rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi,
          · poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu (dostrzeganie piękna ojczystego miejsca)
          · budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem – rodzina, przedszkole, miejscowość,
          · przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych (z kraju i swojego regionu),
          · uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną,
          · poznanie legend i baśni polskich,
          · dostrzeganie piękna i wartości sztuki oraz dorobku polskiej nauki i kultury,
          · okazywanie szacunku członkom rodziny, osobom z bliskiego otoczenia; poprawne, pozytywnie nacechowane relacje z drugim człowiekiem,
          · kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw - znajomości swojej wartości jako człowieka i jako jednostka "wiem kim jestem",
          · kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji,
          · rozwijanie poczucia empatii wobec innych ludzi, poszanowania dla ludzkich wyborów, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych, zachęcanie do niesienia pomocy innym.

Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i 5 kierunkiem polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2022/2023

Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w okresie od 15 września 2022 roku do 30 maja 2023 roku.

Koordynator: Ewelina Siedlecka