•

Wolica Piaskowa to niewielka wieś położona w pobliżu Sędziszowa Młp. Bliska odległość do miasta sprawiła, że szkoła powstała dopiero w XX w.

Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z lat 1912-1913, figurują w zapisie wyroku sądowego C.K. Sądu w Tarnowie – szkoła ludowa w Wolicy Piaskowej jest jedną z instytucji społecznych, na rzecz której miała wpłynąć zasądzona kwota pieniężna. Adresatem pisma był Wincenty / Filip Kocon. Trudno dziś odszukać świadków tamtych czasów, zaś o samej szkole niewiele wiadomo.

W latach 1959-1960 nauka szkolna odbywała się w prywatnym budynku wiejskim, warunki pracy były bardzo trudne, wszystkie klasy uczyły się w jednej sali.

Współczesna szkoła znajduje się w budynku wybudowanym w latach 60-tych XX w. Powstanie jej dokumentuje pismo, w którym można odczytać następujące informacje:

W tym to pamiętnym dniu 15 listopada 1964 r. dokonano uroczystego wmurowania niniejszego Aktu Erekcyjnego w ścianę rozpoczętej budowy Szkoły Podstawowej w Wolicy Piaskowej. Budowa czynem społecznym ludności wsi Wolica Piaskowa będzie trwałym pomnikiem gospodarczości gromady, (…)będzie rozwijała umysły młodych przez wiele, wiele pokoleń. Ta wielka społeczna inwestycja ludności wsi Wolica Piaskowa zapoczątkowana podjęciem zobowiązania świadczeń finansowych i robociźnie na zebraniu wiejskim13 stycznia 1963 r., wymagała wielkiego wysiłku ze strony ludności i Komitetu Budowy Szkoły, którego Przewodniczącym jest tow. Franciszek Daniel – kierownik szkoły, zastępcą Ob. Stefan Stręk i Piotr Kozak, Sekretarzem Ob. Stanisław Pondo s. Władysława, a Skarbnikiem Ob. Henryk Drwal. Dzięki sprężystej działalności samego Komitetu Budowy Szkoły oraz wytrwałej pomocy społeczeństwa starszego, młodzieży, nawet dzieci szkolnych, fundament pod budowę szkoły w Wolicy Piaskowej został ukończony. Społeczeństwo wsi Wolica Piaskowa w dalszym ciągu budowy da nadal pomoc od siebie.”

Współcześnie, w rozbudowanym obiekcie znajduje się Zespół Szkół w Wolicy Piaskowej. W jego skład wchodzą Publiczne Przedszkole i Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego.